Reklama

Gaz

Kolejny afrykański kraj ostrzy sobie zęby na europejski rynek gazu

Fot. Pixabay
Fot. Pixabay

Budowa gazociągu transsaharyjskiego, który pomógłby w transporcie afrykańskiego gazu do Europy znana jest od co najmniej 13 lat. Dotychczas projekt nie doczekał się realizacji, ale być może sytuacja wkrótce ulegnie zmianie.

Minister stanu ds. zasobów ropy naftowej Timipre Sylva powiedział, że jeśli uda się dokończyć budowę gazociągu AKK (Ajaokuta - Kaduna - Kano), to celem jest słanie surowca dalej do Algierii, a następnie do Europy. Realizacja tych planów wymagać będzie budowy wspomnianego wcześniej gazociągu transsaharyjskiego. 

„Jest to więc bardzo ważny element infrastruktury” - mówił minister. Dodał, że w projekt zaangażowany jest nigeryjski prezydent.  „Gazociąg AKK jest dobry dla producentów (…) ponieważ mamy wiele sytuacji, w których wydobycie na południu jest ograniczane, bo nie ma rynku”.

Gazociąg AKK stanowić ma nigeryjską część Gazociągu Transsaharyjskiego - przebiegającego jeszcze przez Niger oraz Algierię. Bazę surowcową magistrali stanowią złoża położone na południu kraju. Celem realizacji inwestycji jest nie tylko otwarcie drogi do eksportu surowca, ale również dostarczenie go do północnych regionów Nigerii oraz ożywienie obszarów leżących na jego trasie. 

Reklama

Komentarze

    Reklama