Reklama

Gaz

Kolejne kłopoty Gazpromu. Naftohaz ogłasza roszczenia na 17,3 mld dolarów

Fot. Flickr
Fot. Flickr

Naftohaz rozważa nowe roszczenia wobec Gazpromu w wysokości 17,3 mld dolarów - powiedział szef ukraińskiej firmy Jurij Witrenko. 

Według niego kwestia ta jest obecnie rozpatrywana przez Radę Nadzorczą. "Mój zespół jasno sformułował i przedłożył Radzie Nadzorczej Naftohaz do zatwierdzenia dodatkowe roszczenia co do Gazpromu o kolejne 17,3 mld dolarów. Aby dojść do porozumienia, czeka nas jeszcze wiele pracy" - napisał Vitrenko na Facebooku.

W lutym Vitrenko powiedział, że roszczenia mogą dotyczyć przeniesienia punktów przesyłu gazu na granicę rosyjsko-ukraińską na podstawie bieżących umów europejskich firm, odblokowania eksportu gazu dla niezależnych rosyjskich producentów gazu, odblokowania tranzytu gazu z Azji Środkowej oraz odzyskania strat z udziału Gazpromu w zobowiązaniach dłużnych RosUkrEnergo.

W grudniu Gazprom zapłacił Naftohazowi 3 mld dolarów, wykonując decyzję Trybunału Arbitrażowego w Sztokholmie, który przyznał ukraińskiej spółce odszkodowanie z powodu braku gazu do tranzytu do UE.

Początkowo kwota grzywny wynosiła 2,6 miliarda dolarów, ale wzrosła o 15% z powodu kar, które Gazprom naliczył, odmawiając zapłaty.

Płatności na rzecz Naftohazu zostały zaplanowane w celu zawarcia nowej umowy tranzytowej z Kijowem, którą Gazprom zgodził się podpisać po tym, jak projekt Nord Stream 2, mający na celu obejście Ukrainy gazociągiem, został zatrzymany przez sankcje USA.

Przegrany proces z PGNiG

30 marca okazało się, że Gazprom przegrał kolejny proces w arbitrażu w Sztokholmie, tym razem z PGNiG. Według informacji opublikowanych przez PGNiG, Trybunał Arbitrażowy w Sztokholmie wydał wyrok w sprawie między PGNiG a Gazpromem i Gazprom Export. Postępowanie dotyczyło ceny kontraktowej, obowiązującej w dostawach gazu do Polski na mocy kontraktu jamalskiego.

Trybunał zmienił formułę cenową na korzyść strony polskiej, wiążąc ją z rynkiem europejskim. 

Zgodnie z decyzją sądu Gazprom powinien zwrócić różnicę w wysokości około 1,5 mld dolarów za okres od 1 listopada 2014 r. Do 29 lutego 2020 r.

W sumie potencjalne roszczenia Naftohazu i już przegrany spór z Polską przekraczają możliwości finansowe Gazpromu. Według raportu MSSF pod koniec trzeciego kwartału „poduszka finansowa” koncernu - w formie gotówki i ekwiwalentów środków pieniężnych - wyniosła 960,5 mld rubli, czyli 12,7 mld dolarów.

Reklama
Reklama

Komentarze