Gaz
Kielce: rusza program likwidacji piecyków gazowych
W kolejnych kieleckich blokach likwidowane będą piecyki gazowe. List intencyjny dotyczący rozbudowy systemu centralnej ciepłej wody podpisano we wtorek w Kielcach. „To kolejny krok w stronę wyeliminowania ryzyka zatruć czadem” - powiedział prezes WFOŚiGW w Kielcach Ryszard Gliwiński.
„List intencyjny dotyczy możliwości wsparcia finansowego spółdzielni mieszkaniowych i wspólnot mieszkaniowych. W ich mieszkaniach będzie mogła zostać zainstalowana centralna ciepła woda pochodząca z sieci miejskiej, czyli zastąpienia piecyków gazowych instalacjami wewnętrznymi” – powiedział prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej Jan Karwasiński.
List intencyjny podpisali przedstawiciele Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, MPEC i PGE Energia Ciepła SA. „Dzięki dopłatom z tych instytucji koszty poniesione przez mieszkańców za to, że się podłączą do miejskiej sieci ciepłowniczej, jeśli chodzi o ciepłą wodę użytkową, będą bardzo niskie. To początek szerszej współpracy, dzięki której będziemy krok po kroku dążyć do tego, aby jak najwięcej piecyków gazowych w mieście zostało zlikwidowanych” – podkreślił dyr. kieleckiego oddziału PGE Energia Ciepła Dariusz Kozak.
MPEC i PGE Energia Ciepła już od roku realizują pilotażowy program, dzięki któremu do miejskiej sieci ciepłowniczej na preferencyjnych warunkach podłączono już dwa bloki przy ulicy Marszałowskiej, należące do Świętokrzyskiej Spółdzielni Mieszkaniowej. Kolejne cztery mają być podłączone w 2020 roku. „Nasi mieszkańcy początkowo obawiali się, że podczas inwestycji dojdzie do zdewastowania ich łazienek. Tymczasem cała operacja przebiegła bardzo sprawnie i teraz wszyscy są zadowoleni. Co również ważne, mieszkańcy nic nie dopłacają, wszystko zostało zrobione w ramach kosztów remontu” – zaznaczył prezes Świętokrzyskiej Spółdzielni Mieszkaniowej Jerzy Moćko.
Zainteresowanie udziałem w programie wyraziły już m.in. Spółdzielnia Mieszkaniowa Bocianek, Robotnicza Spółdzielnia Mieszkaniowa Armatury i Przedsiębiorstwo Gospodarki Mieszkaniowej.
„To kolejny krok w stronę wyeliminowania ryzyka zatruć czadem. Do tego dochodzi efekt ekologiczny, czyli zmniejszenie emisji dwutlenku węgla. Cała operacja likwidowania piecyków gazowych wpłynie na podniesienie bezpieczeństwa i komfortu życia mieszkańców” – powiedział prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach Ryszard Gliwiński, który dodał, że instytucja oferuje pożyczkę na preferencyjnych warunkach dla zarządców budynków.
"To nisko oprocentowany kredyt z możliwością umorzenia do 15 procent wartości inwestycji” - podkreślił Gliwiński.