Iran i Wenezuela zacieśniają naftowe więzi, a Waszyngton grozi sankcjami

27 września 2021, 13:51
32265542025_73454b8d2f_k
Fot. Eneas De Troya / Flickr

Iran i Wenezuela porozumiały się co do mechanizmu, który ma być swoistym kołem ratunkowym dla przemysłu naftowego w ojczyźnie Simóna Bolívara. Kłopot polega jednak na tym, że równocześnie stanowi naruszenie amerykańskich sankcji nałożonych na obydwa kraje - informuje Reuters.

Źródła agencji twierdzą, że porozumienie obejmuje wymianę ciężkiej wenezuelskiej ropy na irański kondensat, który może być następnie wykorzystany do poprawienia parametrów południowoamerykańskiego surowca. Pięć osób znających sprawę powiedziało Reutersowi, że dostawy rozpoczną się jeszcze w tym tygodniu.

Reklama
Reklama

Porozumienie między Petróleos de Venezuela (PDVSA) i National Iranian Oil Company to kolejny etap pogłębiania współpracy pomiędzy obydwoma krajami. Będzie ono obowiązywać przez sześć miesięcy i może zostać przedłużone - jak ustalił Reuters.

Zarówno przedstawiciele spółek, jak i strony rządowej, odmówiły komentarza. I nie powinno to raczej dziwić, biorąc pod uwagę stanowisko amerykańskiego Departamentu Skarbu, który wskazuje, że umowa może naruszać reżim sankcyjny, którym objęto kraje.

Agencja przypomina w tym kontekście, że sankcje zabraniają prowadzenia naftowych interesów z Iranem i Wenezuelą nie tylko Amerykanom, ale również podmiotom spoza USA. Za złamanie zakazów grozi szereg kar, włącznie z zamrożeniem aktywów, grzywnami, czy nawet odcięciem od amerykańskiego systemu finansowego.

KomentarzeLiczba komentarzy: 4
gonić pastuchów
poniedziałek, 27 września 2021, 17:32

"Kłopot polega jednak na tym, że równocześnie stanowi naruszenie amerykańskich sankcji nałożonych na obydwa kraje - informuje Reuters". A co Iran i Wenezuelę obchodzą pastusze sankcje?

Davien
czwartek, 30 września 2021, 12:27

Iran i wenezuelę może nic lae za to nikt z nimi handlowac nie bedzie chciał czy nawet im tankowcó wypozyczyć:)) Ale popłacz dalej jak Zacharowa:)

elt
poniedziałek, 27 września 2021, 16:10

A co mają amerykanie do Iranu i Wenezueli, co się wcinaja w wewnetrzne sprawy panstw, które chcą prowadzic handel, co ich to obchodzi, a odcinac to sobie moga od jakiegoś systemu jest juz rosyjski i chinski , wiec amerykany moga sobie obciąc ale ,......ja.

Davien
czwartek, 30 września 2021, 12:29

Taak, akurat ci Chiny zaryzykuja odciecie od USA az tak głupi nie są, a rosyjski system to jak rubel: dno i metr mułu:) Aha rope ciagle rozlicza sie w dolarach tak jaki caly handel międzynarodowy.

Tweets Energetyka24