Reklama

Gaz

Infrastruktura, bezpieczeństwo, Zielony Ład, wodór. Tematy Gazterm 2020 [RELACJA]

Fot. Gazterm
Fot. Gazterm

Głównym tematem tegorocznej konferencji Gazterm jest współpraca w ramach Trójmorza. Poza tematem budowy infrastruktury przesyłowej, projektami tj. Baltic Pipe, oraz bezpieczeństwem, są na niej poruszane również kwestie związane z nowinkami z branży - biogazem oraz wodorem.

Pierwsze wystąpienie dotyczyło tematów, które będą poruszane na "Gazterm 2020". "W ramach konferencji będziemy mówić o Trójmorzu, biometanie a także o cyberbezpieczeństwie, które w branży gazowej jest ważne z powodu naszego położenia geopolitycznego" – zapowiedział inaugurując konferencję prezes DISE, Remigiusz Nowakowski.

List prezydenta Andrzeja Dudy odczytał zastępca szefa Kancelarii Prezydenta RP, Paweł Mucha. "Szczególnie cieszy mnie, że tegoroczna konferencja Gazterm realizowana jest pod znakiem Trójmorza" – pisał w liście prezydent.

Grzegorz Puda, wiceminister funduszy i polityki regionalnej podkreślił, jak istotna jest współpraca regionalna w dobie kryzysu wywołanego epidemią koronawirusa. "Kryzys po koronawirusie pokazał, jak ważne są powiązania regionalne w ramach państw Trójmorza. Właśnie te kraje notowały w ostatnich latach imponujące wyniki gospodarcze" – stwierdził.

"Trójmorze staje się istotnym hubem handlu morskiego i kolejowego między Europą a Azją" – dodał.

W konferencji bierze udział także Ole Toft, ambasador Danii w Polsce, który podkreślał korzyści, jakie niesie ze sobą wspólny projekt gazowy obu krajów. "Baltic Pipe przyniesie ogromne korzyści społeczno-ekonomiczne dla Polski,Danii, Norwegii i innych państw regionu" – zaznaczył. Baltic Pipe ma być gotowy w 2022 roku i dzięki niemu Polska będzie mogła importować z szelfu norweskiego nawet 10 mld m3 gazu rocznie.

Zdalnie połączył się z uczestnikami konferencji także Piotr Naimski, pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej. "Bezpieczeństwo dostaw gazu to jest coś, co wymaga trzech elementów: dywersyfikacji źródeł dostaw, dróg dostaw oraz samych dostawców. Integracja tych elementów wymaga politycznej woli" – podkreślił Naimski.

Również za pomocą komunikatora w Gaztermie udział bierze minister energii Litwy. "Musimy patrzeć na nowe cele Europejskiego Zielonego Ładu jako okazję dla gazu, jako paliwa przejściowego" – mówił Žygimantas Vaičiūnas.

Wystąpienia inaugurujące zakończył szef PGNiG, Jerzy Kwieciński. "W ostatnim roku ceny gazu na świecie spadły o 40%, to dobra informacja dla klientów, gorsza dla nas. Pomimo tego jako PGNiG poradziliśmy sobie, jesteśmy drugą spółką na polskiej giełdzie, generujemy największy przychód nie tylko spośród wszystkich polskich firm, ale w ogóle w historii polskiej giełdy" – zaznaczył Kwieciński. Na wyniki PGNiG miał wpływ wygrany proces przed Sądem Arbitrażowym w Sztokholmie z Gazpromem, dzięki któremu polska spółka dostała przelew w wysokości 1,5 mld dolarów.

Podkreślił również, że przed spółką nowe wyzwania, tj. produkcja biogazu czy inwestycje w technologie wodorowe. "Musimy stać się spółką technologiczną, nie tylko spółką, która produkuje gaz i go sprzedaje" – dodał szef PGNiG.

Reklama
Reklama

Komentarze