Reklama

Gaz

Import LNG do Europy spadł o prawie 40%

Fot. Bruno Jargot / Flickr
Fot. Bruno Jargot / Flickr

Do europejskich terminali przypłynęło w listopadzie prawie 40% mniej ładunków LNG niż w analogicznym okresie roku ubiegłego - wynika z danych Gas Infrastructure Europe.

W minionym miesiącu do Europy dotarło w przeliczeniu 6,704 mld m3 LNG, co oznacza wzrost względem października (+12%) oraz poważną obniżkę w ujęciu rocznym (-39%).

Rosyjskie media z satysfakcją odnotowują, że spadki dotknęły także tych krajów, które są „zagorzałymi bojownikami o niezależność od Gazpromu” - tj. Polski oraz Litwy. Wolumeny zmniejszyły się tutaj odpowiednio o 3,6% oraz 34%.

Warto odnotować, bo to spora zmiana, że w listopadzie aż dziesięć ładunków amerykańskiego LNG odebrała Wielka Brytania. Ucierpiał na tym dotychczasowy nieomal monopolista na tamtejszym rynku czyli Katar. 

W tym kontekście należy również przypomnieć, że na początku listopada francuska spółka Engie zrezygnowała z podpisania kontraktu na dostawy amerykańskiego LNG. Oficjalnie kontrakt o wartości 7 miliardów dolarów został porzucony z powodów środowiskowych, nieoficjalnie mówi się natomiast, że sprawa była mocno związana m.in. z sankcjami nałożonymi na projekt Nord Stream 2.

Reklama
Reklama
  • LNG
Reklama

Komentarze

    Reklama