Reklama

Gaz

"Handelsblatt": Niemcy rozważają nacjonalizację spółek zależnych Gazpromu i Rosnieftu

Fot. www.gazprom.com
Fot. www.gazprom.com
Autor. www.gazprom.com / ilustracyjne

Niemiecki „Handelsblatt” podaje, że federalne ministerstwo gospodarki analizuje scenariusz, w którym znacjonalizowane mogą zostać spółki zależne rosyjskich gigantów energetycznych - Gazpromu i Rosnieftu.

Reklama

Jest to informacja, która zdaniem autorów publikacji „jeszcze kilka tygodni temu była nie do pomyślenia”. „Handelsblatt” informuje, że wewnątrz niemieckiego rządu trwają „rozgrywki” dotyczące nacjonalizacji Gazprom Germania i Rosneft Germany. Powyższe działania „mają na celu zapobieżenie masowym przerwom w dostawach prądu, jeśli któraś z tych systemowo ważnych dla Niemiec firm, popadnie w kłopoty”.

Reklama

Czytaj też

Reklama

„Handelsblatt” przypomina w tym kontekście, że pierwsza ze spółek jest operatorem dużych magazynów gazu, a druga jednym z kluczowych graczy rynku rafineryjnego - szczególnie w przypadku benzyny, oleju napędowego i nafty.

Obawy są mocno związane z zachodnimi sankcjami oraz podpisaniem przez Władimira Putina dekretu dotyczącego rozliczeń w rublach z „nieprzyjaznymi państwami”. Na tym tle pojawiło się w ostatnim czasie kilka pogróżek ze strony Rosjan, sugerujących możliwość wstrzymania dostaw gazu.

Potwierdzili oni tym samym po raz kolejny, że wykorzystują surowce energetyczne do szantażowania… swoich klientów. Skłaniając ich równocześnie do opracowywania planów awaryjnych oraz aktualizacji strategii w zakresie dywersyfikacji.

Reklama

Komentarze

    Reklama