Reklama

Gaz

Gazprom ukończył 50% morskiej części Turkish Stream

Fot. www.nordstream.com
Fot. www.nordstream.com

Gazprom ukończył 50% morskiej części gazociągu Turkish Stream, który ma pomóc w zmniejszeniu tranzytowej roli Ukrainy.

W raporcie rosyjskiej spółki możemy przeczytać, że dotychczas położono ponad 930 kilometrów gazociągu, czyli ok. 50% jego morskiej części. Prace rozpoczęły się 7 maja 2017 r. z udziałem statku Audacia. 23 czerwca 2017 r. do działań na obszarach głębinowych włączono jednostkę Pioneering Spirit, realizującą pracę przez 24 godziny na dobę.

Kilkanaście dni temu informowano również o wzroście kosztów inwestycji. „Wcześniej mówiliśmy, że koszt może wynieść 6 mld $, ale obecnie szacujemy go na ok. 7 mld $. Nie wykluczamy możliwości pozyskania finansowania dla projektu, ale mając na uwadze obecne uwarunkowania, Turkish Stream prawdopodobnie zostanie opłacony ze środków Gazpromu, a następnie refinansowany w formie obligacji projektowych, tak jak miało to miejsce w przypadku Nord Stream” - mówił Andrej Kruglow, wiceszef spółki, podczas wizyty w Londynie.

Przypomnijmy, że projekt zakłada budowę dwóch nitek o przepustowości 15,75 mld m3 każda. Pierwsza będzie służyła zaopatrywaniu w surowiec klientów tureckich, druga pozwoli przekierować część dostaw do Europy Południowej i Południowo-Wschodniej ze szlaku ukraińskiego. Projekt ma zostać ukończony w 2019 roku - wtedy też wygasa kontrakt na tranzyt gazu przez Ukrainę.

Reklama

Komentarze

    Reklama