Reklama

Gaz

Gazprom szuka środków na realizację Turkish Stream i Nord Stream 2

Fot. www.gazprom.ru
Fot. www.gazprom.ru

Gazprom podjął decyzję o emisji pięcioletnich euroobligacji o wartości 750 milionów franków szwajcarskich - informuje agencja RIA Novosti.

Początkowo oprocentowanie euroobligacji miało wynosić 1,75%, ale ostatecznie zdecydowano o obniżeniu tej wartości do 1,45%.

Pierwszy wiceprezes Gazprombanku, Denis Szułakow, poinformował, że 80% zainteresowanych inwestorów zarejestrowanych jest w Szwajcarii, zaś kolejnych 13% pochodzi z Rosji.

„Dzisiejsze plasowanie Gazpromu jest największą, jak dotąd, emisją we frankach szwajcarskich z rynków wschodzących - nie tylko wśród emitentów korporacyjnych, ale również państwowych i finansowych” - dodał Szułakow w rozmowie z RIA Novosti.

W dniach 26-27 lutego Gazprom zorganizował spotkanie z inwestorami w Genewie i Zurychu, dotyczące emisji euroobligacji. Funkcję „operatorów” pełnią Gazprombank, Renaissance Capital, UBS i VTB Capital.

Niewykluczone, iż decyzja o emisji euroobligacji związana jest z niedawnymi informacjami o wzroście kosztów budowy magistrali Turkish Stream. Na początku lutego, wiceszef Gazpromu Andriej Kruglow, mówił podczas wizyty w Londynie „Wcześniej mówiliśmy, że koszt może wynieść 6 mld $, ale obecnie szacujemy go na ok. 7 mld $”.

Reklama

Komentarze

    Reklama