Reklama

Gaz

Gazprom renegocjuje umowy z europejskimi klientami

Fot. Flickr/Thawt Hawthje
Fot. Flickr/Thawt Hawthje

W latach 2021-2024 wygasają umowy na dostawę gazu rosyjskiego monopolisty z kilkoma krajami europejskimi – Holandią, Bułgarią, Serbią, Włochami, Turcją i Węgrami.

Łączna wartość umów szacowana jest na „dziesiątki miliardów metrów sześciennych” – mówiła Elena Burmistrowa, wiceprezes Gazpromu. Obejmują one klientów z którymi firma współpracuje nawet pół wieku. Pierwsze dostawy gazu z ZSRR datują się na rok 1968.

Serbia, Bułgaria, Holandia, Turcja, Węgry i Włochy kupują razem 30 mld metrów sześciennych gazu od Gazpromu w skali roku. Analitycy wskazują, że w dobie taniego LNG negocjacje będą bardzo trudne.

Wskazujący na rundę negocjacyjną Kommiersant pisze także o Polsce. Nasz kraj nie zdecydował się na przedłużenie kontraktu jamalskiego obowiązującego do 2022 roku z powodu bardzo niekorzystnych warunków umowy do których zastrzeżenia miała także Komisja Europejska. „Polska planuje zastąpić rosyjski gaz dostawami przez Baltic Pipe z Norwegii oraz LNG z USA” – odnotowuje rosyjska gazeta.

Przywołuje jednocześnie, że Gazpromowi udało się już odnowić umowy z włoskim ENI i niemieckim Uniperem do lat 2035 i 2036 na dostawy 50 mld m3 rocznie.

Komentarze