Reklama

Gaz

Gazprom i przyjaciele. Kto pomaga Rosji przy gazowej ekspansji w Europie [KOMENTARZ]

Fot. Gazprom.ru
Fot. Gazprom.ru

Rosja, realizując połączenia Nord Stream 2 i Turk Stream, stanie się dominującym dostawcą gazu do Unii Europejskiej. Dla Moskwy oznacza to ogromne zyski – nie tylko finansowe, ale także i polityczne. Korzyści te nie byłyby możliwe do osiągnięcia bez europejskich partnerów i przyjaciół Kremla: oddanych lobbystów, sprzyjających polityków, zaangażowanych firm, a nawet szpiegów. Oto lista najważniejszych z nich.

Austria

Karin Kneissl – szefowa austriackiej dyplomacji. Wywołała niemały szok, gdy zaprosiła Władimira Putina na swe wesele i dała się sfotografować w głębokim ukłonie podczas tańca z prezydentem Rosji.

Sebastian Kurz – kanclerz Austrii budujący bardzo bliskie relacje między Wiedniem a Moskwą. Jego kraj, podczas austriackiej prezydencji w Unii Europejskiej, skutecznie blokował prace nad nowelizacją dyrektywy gazowej, mogącej uderzyć w projekt Nord Stream 2.

Wolfgang Schüssel – były austriacki kanclerz, od niedawna członek rady dyrektorów Łukoil. Posiada liczne kontakty nie tylko w polityce, ale też w świecie europejskich think tanków.

OMV – austriacka spółka zaangażowana w projekt Nord Stream 2.

Finlandia

Paavo Lipponen – fiński premier, zatrudniony jako konsultant przy budowie gazociągu Nord Stream. Podczas pracy dla Rosjan Lipponen dysponował… biurem znajdującym się w budynku fińskiego parlamentu.

Francja

Engie – francuska spółka zaangażowana w projekt Nord Stream 2.

Niemcy

Gerhard Schröder – ten były kanclerz Niemiec praktycznie wepchnął swój kraj i Unię Europejską w gazowe objęcia Rosji podpisując umowę dotyczącą realizacji połączenia Nord Stream i udzielając gwarancji finansowych Gazpromowi. Po zakończeniu kariery politycznej Schröder płynnie przeszedł do rosyjskiej energetyki. Znalazł zatrudnienie w spółkach Nord Stream AG, Nord Stream 2 AG, Rosneft. Jego działania na rzecz interesów Moskwy są nie do przecenienia.

Matthias Warnig – Niemiec, dawny agent Stasi. Jego kariera jest bardzo podobna do drogi Schrödera – był dyrektorem zarządzającym w spółce Nord Stream AG, a następnie szefował firmie Nord Stream 2 AG, wiążąc się w międzyczasie z Rosneftem. W czasach służby w Stasi działał intensywnie w Niemczech Zachodnich, rozpracowując tamtejsze spółki.

SPD – niemiecka partia socjaldemokratyczna, matecznik Gerharda Schrödera. Słynie z wybitnie prorosyjskiego nastawienia, wyrażając je m.in. poprzez żarliwą obronę projektu Nord Stream 2.

Uniper, Wintershall – niemieckie spółki zaangażowane w projekt Nord Stream 2.

Polska

Stanisław Sz. – prawnik z polskim i rosyjskim obywatelstwem skazany na 7 lat pozbawienia wolności za szpiegostwo na rzecz Rosji. Pozyskiwał informacje m.in. na temat gazoportu w Świnoujściu, umów gazowych i polskich dziennikarzy energetycznych.

Marek W. – pracownik polskiego Ministerstwa Energii zatrzymany w 2018 roku pod zarzutem szpiegostwa na rzecz Rosji.

Turcja

Recep Tayyip Erdoğan – prezydent Turcji. Dzięki jego przychylności możliwe było powstanie gazociągu Turk Stream, dzięki któremu rosyjski gaz popłynie przez Bułgarię i Serbię na Węgry i Słowację, i dalej do hubu Baumgarten w Austrii, umożliwiając ominięcie Ukrainy.

Węgry

Viktor Orban – premier Węgier. Co roku spotyka się z Władimirem Putinem goszcząc go nad Dunajem lub odwiedzając na Kremlu. Dobre relacje między tymi dwoma politykami zaowocowały m.in. intratnymi kontraktami gazowymi oraz rosyjskim finansowaniem dla budowy elektrowni jądrowej w węgierskim Paks. Co więcej, Węgry oficjalnie poinformowały, że porozumiały się już z Rosją na wypadek ustania tranzytu rosyjskiego gazu przez Ukrainę, co może być rezultatem finalizacji projektu Nord Stream 2. 

Reklama

Komentarze

    Reklama