Reklama

Gaz

Gazociąg Transadriatycki pomoże Włochom odejść od węgla

Fot. toffehoff / Flickr
Fot. toffehoff / Flickr

Oddanie do użytku Gazociągu Transadriatyckiego pomoże Włochom w odchodzeniu od węgla - twierdzą przedstawiciele konsorcjum odpowiadającego za jego budowę.

Przedstawiciele konsorcjum odnieśli się do raportu włoskiego Ministerstwa Rozwoju Gospodarczego: „W 2018 popyt na gaz zwiększył się o 4,6%, notując najwyższy wzrost od roku 2010” - czytamy w oświadczeniu. Przyczyną ma być planowe zmniejszanie udziału węgla w miksie na rzecz gazu ziemnego. „TAP (Gazociąg Transadriatycki) przyczyni się do realizacji tego procesu oraz zapewnienia bardziej konkurencyjnych cen” - twierdzą przedstawiciele firmy.

Gazociąg Transadriatycki to inwestycja wyceniana na 4,5 miliarda euro, stanowiąca część Południowego Korytarza Gazowego. Jego początkowa przepustowość wyniesie 10 mld m3, ale z biegiem czasu będzie mogła zostać podwojona, osiągając pułap 20 mld m3. Połączenie liczyć będzie 878 kilometrów, z czego 550 km zostanie położonych na terytorium Grecji, 215 na terytorium Albanii, 8 km na terytorium Włoch, zaś 105 km na dnie Morza Adriatyckiego.

Południowy Korytarz Gazowy jest jednym z priorytetowych projektów energetycznych UE. Przewiduje transport ,,błękitnego paliwa” z rejonu Morza Kaspijskiego przez Gruzję i Turcję do krajów europejskich. Realizacji tego celu ma służyć rozbudowa Gazociągu Południowokaukaskiego oraz budowa nowych: Transanatolijskiego i Transadriatyckiego. Na początku surowiec będzie pochodził głównie z eksploatacji pola Szach Deniz w Azerbejdżanie, ale w późniejszym terminie możliwa stanie się stopniowa dywersyfikacja źródeł dostaw – m.in. dzięki możliwemu połączeniu z Turkmenistanem.

Reklama
Reklama

Komentarze