Wojewoda Lubuski wydał dwie ostatnie decyzje lokalizacyjne dla inwestycji „Budowa gazociągu Goleniów-Lwówek, DN1000”. Wspólnie z decyzjami Wojewody Wielopolskiego z 15 maja br. i Zachodniopomorskiego z 17 maja br. stanowią komplet dokumentów związanych z realizacją tego przedsięwzięcia.
Budowa gazociągu Goleniów-Lwówek to jeden z pięciu projektów realizowanych w ramach inwestycji Baltic Pipe na terenie Polski. Gazociąg będzie liczył ok. 191 km, jego nominalna średnica wyniesie 1000 mm, a ciśnienie robocze 8,4 MPa.
Zostanie wybudowany wzdłuż obecnie istniejącego gazociągu relacji Szczecin-Lwówek. Będzie przebiegał przez teren trzech województw: zachodniopomorskiego, lubuskiego i wielkopolskiego. Obejmie zasięgiem 15 gmin: Goleniów, Maszewo, Stargard, Dolice, Przelewice, Pełczyce, Strzelce Krajeńskie, Zwierzyn, Santok, Deszczno, Skwierzyna, Przytoczna, Pszczew, Międzychód i Lwówek.
Projektowany gazociąg docelowo zostanie podzielony na dwa etapy realizacyjne:
- ETAP I: Goleniów-Ciecierzyce, długości ok. 122 km;
- ETAP II: Ciecierzyce-Lwówek, długości ok. 69 km.
Inwestycja ma zapewnić możliwość odbioru zwiększonej ilości gazu pochodzącego z gazociągu podmorskiego Baltic Pipe i Terminalu LNG w Świnoujściu. Jej realizacja będzie stanowić również istotny element korytarza gazowego Północ-Południe.
Baltic Pipe to projekt realizowany w ścisłej współpracy pomiędzy polskim operatorem gazociągów przesyłowych GAZ-SYSTEM a duńskim operatorem systemu przesyłowego gazu i energii Energinet. Ma na celu utworzenie nowej drogi dostaw gazu ziemnego z Norwegii na rynki: duński i polski oraz do użytkowników końcowych w krajach sąsiednich. Realizacja tej inwestycji wzmocni bezpieczeństwo energetyczne Polski i regionu Europy Środkowo-Wschodniej oraz przyczyni się do wzrostu konkurencyjności polskiego rynku gazu. Baltic Pipe składa się z 5 komponentów:
- gazociągu na dnie Morza Północnego (podmorski gazociąg pomiędzy norweskim a duńskim systemem przesyłowym gazu);
- rozbudowy duńskiego systemu przesyłowego (rozbudowa istniejącego systemu przesyłowego w Danii);
- tłoczni gazu w Danii (tłocznia gazu zlokalizowana we wschodniej części Zelandii);
- gazociągu na dnie Morza Bałtyckiego (gazociąg podmorski pomiędzy duńskim a polskim systemem przesyłowym gazu);
- rozbudowy polskiego systemu przesyłowego.
Na terenie Polski planowane projekty, oprócz budowy gazociągu relacji Goleniów-Lwówek, to:
- budowa gazociągu łączącego gazociąg podmorski z krajowym systemem przesyłowym;
- rozbudowa tłoczni gazu Goleniów;
- budowa tłoczni gazu Gustorzyn;
- rozbudowa tłoczni gazu Odolanów.
(Gaz-System)