Reklama

Gaz

Gazociąg EastMed z poparciem Stanów Zjednoczonych

Fot. Flickr
Fot. Flickr

Stany Zjednoczone wspierają budowę rurociągu podmorskiego, który zaopatrywałby Europę w gaz ziemny ze wschodniej części Morza Śródziemnego -  powiedział w czwartek sekretarz ds. Energii USA Dan Brouillette.

Grecja, Cypr i Izrael zatwierdziły porozumienie w sprawie planowanego od kilku lat rurociągu Eastmed. Kraje dążą do podjęcia ostatecznej decyzji inwestycyjnej do 2022 r. i do 2025 r. mają zrealizować program o wartości 6 mld euro, aby pomóc Europie w dywersyfikacji surowców energetycznych - przypomina Reuters. 

„Będziemy kontynuować współpracę z Izraelem, Grecją i innymi zainteresowanymi stronami, aby zapewnić rozwój infrastruktury” - powiedział Brouillette dziennikarzom w Atenach.

„Wciąż istnieje ogromne zainteresowanie, zarówno ze strony przemysłu prywatnego, jak i ze strony rządów regionu, aby rozwinąć tę infrastrukturę i rozwijać ją tak szybko, jak to tylko możliwe” - dodał.

Grecja chce odegrać ważną rolę w pomaganiu Europie w dywersyfikacji zasobów energetycznych, tak aby Europa nie była zbyt silnie uzależniona od Rosji, co jest celem silnie popieranym przez Waszyngton.

Import gazu ziemnego z USA do Grecji gwałtownie wzrósł w ostatnich latach, ponieważ kraj ten rozbudował infrastrukturę gazową, w tym rurociąg o długości 878 km.

Reklama

Reklama

Gazociąg Transadriatycki (TAP), który doprowadza kaspijski gaz do granicy grecko-tureckiej i do południowych Włoch, rozpoczął komercyjną eksploatację w zeszłym miesiącu.

Grecja chce również zbudować jednostkę regazyfikacji skroplonego gazu w pobliżu swojego portu w Aleksandroupolis na północy, która byłaby w stanie dostarczać gaz do TAP i innego budowanego rurociągu z Bułgarią.

Reklama

Komentarze

    Reklama