Gaz
Gaz w polskim miksie energetycznym najbliższych dekad. Debata na Gazterm 2020 [RELACJA]
Podczas 23. konferencji Gazterm odbył się panel zatytułowany „Nowa strategia dla gazu ziemnego i ropy naftowej w dobie transformacji energetycznej” podczas którego uczestnicy starali się określić rolę, jaką gaz będzie pełnić w polskim miksie energetycznym w najbliższych dekadach.
W panelu wzięli udział: Piotr Dziadzio, sekretarz stanu w Ministerstwie Klimatu, Remigiusz Nowakowski, prezes Dolnośląskiego Instytutu Studiów Energetycznych, Grzegorz Bujnowski, z Biura Handlu Gazem PKN Orlen, Robert Perkowski, wiceprezes PGNiG oraz Paweł Stańczyk, prezes PGNiG Termika.
Piotr Dziadzio z Ministerstwa Klimatu podkreślił, że potrzeba nam stabilnych źródeł energii, a jednym z takich źródeł jest energetyka atomowa. "Tylko stabilne źródło energii, tj. elektrownia jądrowa, może nam zapewnić stabilność dostaw energii w długim okresie. Nie spełnimy założeń Europejskiego Zielonego ładu bez stabilnych źródeł. OZE nie jest takim źródłem i samo w sobie nie zapewni nam spełnienia celów klimatycznych" – zaznaczył wiceminister.
Remigiusz Nowakowski z DISE nakreślił optymistyczną przyszłość dla gazu w naszym regionie. "Z punktu widzenia Polski ta przejściowość gazu to początek transformacji. Będziemy mogli wykorzystać infrastrukturę dla biometanu, wodoru" – stwierdził.
Robert Perkowski, wiceprezes PGNiG zauważył, że odnawialne źródła energii mogą być zawodne. "Źródła odnawialne są niestabilne. Nie zawsze musi wiać, nie zawsze świeci słońce. Nie wyobrażamy sobie sytuacji, że nie będzie prądu w gniazdkach, że osierocimy naszych klientów" – powiedział.
"Nie jesteśmy krajem, który ma dużą ilość słońca czy wiatru. Będziemy coraz bardziej oparci na źródłach energii opartych na gazie, co pokazał PEP 2040. Będziemy się starać zostać animatorem biometanu w naszym regionie" – dodał.
Ciepłownictwo to branża, która w Polsce najbardziej uzależniona jest od węgla. Paweł Stańczyk zauważył jednak, że następuje w niej "Zielony zwrot". "Chcemy, aby ciepło i energia elektryczna docierała do odbiorców w sposób nowoczesny, efektywny i bezpieczny dla środowiska. Ten zielony zwrot związany z Europejskim Zielonym Ładem już jest widoczny w ciepłownictwie" – mówił szef PGNiG Termika.
"Dzięki inwestycji naszej spółki udział węgla w miksie energetycznym w elektrociepłowni Żerań spadnie z 95% do 50%" – dodał.
Paweł Turowski z Biura Bezpieczeństwa Narodowego zwrócił uwagę na inny aspekt polityki klimatycznej Unii Europejskiej. "Jeśli popatrzymy na projekt transformacji energetycznej, to nie jest tajemnicą, kto jest beneficjentem tej transformacji. Jeżeli spojrzymy na projekty KE, to podążają one krok w krok za polityką Niemiec" – podkreślił.
Grzegorz Bujnowski z PKN Orlen z kolei zauważył, że gaz w perspektywie kilku dekad nie musi być pożądanym surowcem. "Raporty BP, Equinora czy Narodowej Agencji Energetyki w skrajnych wariantach przewiduje spadek popytu na gaz do 2050 r. nawet o 69%" – mówił.