Reklama

Gaz

Gaz od PGNiG napędzi 54 ekoautobusy operatora Arriva

Fot. PGNiG
Fot. PGNiG

PGNiG Obrót Detaliczny, w ramach umowy z Arriva Bus Transport Polska, dostarczy 22 miliony m3 paliwa gazowego CNG. Kontrakt został zawarty na 8 lat. Pierwsze dostawy odbędą się już 15 sierpnia br.

 To już kolejna umowa podpisana przez PGNiG Obrót Detaliczny na dostawy ekologicznego paliwa dla pojazdów komunikacji miejskiej w Warszawie. Niebawem, po ulicach stolicy, będzie jeździło ponad 220 ekologicznych autobusów gazowych. Jestem pewien, że to dopiero początek komunikacyjnego boomu gazowego w Polsce, m.in. ze względu na konkurencyjność cenową CNG i przyjazność tego paliwa dla środowiska naturalnego – powiedział Maciej Woźniak, Wiceprezes PGNiG SA ds. handlowych.

– Autobusy gazowe, bez wątpienia, stanowią już jeden z filarów transportu niskoemisyjnego w Polsce. To rozwiązanie gwarantuje natychmiastowe korzyści ekologiczne, wynikające przede wszystkim z całkowitej eliminacji emisji bardzo szkodliwych pyłów PM2,5 oraz PM10. Ponadto, współpraca z PGNiG pozwala naszym klientom znacząco optymalizować koszty w obszarach zakupów floty oraz jej eksploatacji, również w porównaniu do popularnych na drogach polskich miast autobusów z napędem diesla – powiedział Henryk Mucha, Prezes PGNiG Obrót Detaliczny.

PGNiG Obrót Detaliczny dostarczy Arriva kontraktowe paliwo dla 54 ekologicznych autobusów w oparciu o całe spektrum technologiczne - począwszy od mobilnych magazynów gazu, poprzez stację LCNG, aż do wykorzystania stacji paliw CNG wybudowanej przez Arriva na terenie docelowej zajezdni autobusowej.

 Transport to krwioobieg miasta, tym bardziej to dla nas ogromna satysfakcja, że kolejne 54 nowe autobusy Arriva, będą częścią świetnie zorganizowanego systemu komunikacji warszawskiej. Jesteśmy dumni, że możemy poszerzać współpracę z Zarządem Transportu Miejskiego na rzecz mieszkańców Warszawy. Ekologiczne, nowocześnie wyposażone autobusy to gwarancja bezpiecznego i komfortowego przejazdu i jednocześnie wyraz troski o nas i nasze środowisko. Jestem przekonany, że współpraca na podstawie podpisanej dziś umowy z PGNiG, będzie wzorowym przykładem współdziałania na rzecz ekologicznego transportu w mieście – podkreślił Piotr Halupczok, Prezes Arriva.

Paliwo gazowe jest najlepszą, ekologiczną alternatywą dla oleju napędowego, dominującego w polskim transporcie publicznym. Jego zastosowanie powoduje m.in. nawet dziesięciokrotnie mniejszą emisję zanieczyszczeń powietrza, a pojazdy zasilane gazem ziemnym poruszają się zdecydowanie ciszej, co jest szczególnie istotne w przypadku centrów miast.

– Wykorzystanie na tak szeroką skalę ekologicznego gazu ziemnego to dowód troski o środowisko i zdrowie mieszkańców stolicy. Teraz wartością dodaną będą jeszcze większe oszczędności z tym związane, gdyż paliwo CNG i LNG, już za kilka tygodni, obejmie zerowa stawka akcyzowa. A to oznacza, że biznes ten będzie jeszcze bardziej opłacalny – dodał Marcin Szczudło, wiceprezes PGNiG Obrót Detaliczny, odpowiedzialny za obszar CNG/LNG.

Ostatnie dwa lata to niezwykle dynamiczny rozwój tego rynku w Polsce. Tylko w tym roku PGNiG Obrót Detaliczny podpisało listy intencyjne zakładające budowę infrastruktury do tankowania gazu CNG w: Łomży, Suwałkach, Bielsku-Białej, Kielcach i Lubinie. Wcześniej, na wykorzystanie gazu ziemnego do zasilania pojazdów użyteczności publicznej, zdecydowały się także: Warszawa, Tarnów, Kielce, Rzeszów czy Tychy. Dzięki temu w najbliższym czasie na polskie drogi wyjedzie łącznie ponad 400 nowych autobusów gazowych zasilanych ekologicznym gazem CNG. (PGNiG) 

Reklama
Reklama

Komentarze