Reklama

Gaz

Senator grozi Francuzom konsekwencjami za zablokowanie dostaw LNG z USA

Fot.  Gage Skidmore / Flickr
Fot. Gage Skidmore / Flickr

Każde zaangażowanie francuskich władz w blokowanie umowy na dostawy amerykańskiego LNG może zaszkodzić bilateralnym relacjom handlowym - grozi senator Kevin Kramer, którego list do Emmanuela Macrona cytuje agencja Reutera.

„Jeżeli doniesienia są prawdziwe, to taka interwencja mogłaby mieć negatywny wpływ na przyszłość relacji handlowych między naszymi wielkimi krajami” - ostrzega senator.

Kevin Cramer jest republikaninem z Dakoty Północnej - a więc stanu, którego gospodarka w istotnym stopniu opiera się na wydobyciu ropy i gazu. W marcu br. senator wezwał prezydenta Trumpa do nałożenia embarga na dostawy ropy m.in. z Rosji i Arabii Saudyjskiej. Argumentował wówczas, że „obce mocarstwa wykorzystują sytuację związaną z rozprzestrzenianiem się koronawirusa”, aby zalać rynek tanią ropą i wyeliminować amerykańskich producentów energii. Niedopuszczalnym byo jego zdaniem, że wymienione wcześniej kraje najpierw zarabiały sprzedając ropę do USA, a później wykorzystywały sytuację, żeby zaszkodzić tamtejszemu przemysłowi energetycznemu.

Podobny list do Emmanuela Macrona wystosowało także 24 kongresmenów. Apelowali oni o wzięcie pod uwagę danych, wykazujących, że eksport amerykańskiego LNG do Europy jest bardziej przyjazny dla środowiska niż słanie rosyjskiego gazu rurociągami.

Przypomnijmy, że w końcówce października grancuski rząd zwrócił się do spółki Engie z prośbą o wstrzymanie podpisania kontraktu na import skroplonego gazu ziemnego z USA. Oficjalnie umowa warta miliardy dolarów została zamrożona z powodu obaw o jej wpływ na środowisko, jednak trudno nie łączyć tej decyzji z niedawnym rozszerzeniem amerykańskich sankcji na projekt Nord Stream 2, w który zaangażowana jest francuska firma.

Komentarze