Reklama

Gaz

Expose min. Czaputowicza: Niezależność od dostaw gazu z Rosji i partnerstwo z USA

Fot.: Sejm RP
Fot.: Sejm RP

We czwartek 14 lutego minister Czaputowicz wygłosił w Sejmie informację dotyczącą priorytetów polskiej polityki zagranicznej. Nie zabrakło w niej wątków energetycznych, zwłaszcza dotyczących dywersyfikacji dostaw gazu.

Podczas swojego wystąpienia minister Jacek Czaputowicz poświęcił dużo czasu kwestiom związanym z energetyką, podkreślają, że bezpieczeństwo energetyczne jest jednym z priorytetów polityki zagranicznej.

"Jednym z ważnych celów polityki zagranicznje jest także zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego, co może nastąpić jedynie poprzez uniezależnienie się od rosyjskich dostaw gazu".

W tym kontekście za kluczowy aspekt dla polskiej dyplomacji min. Czaputowicz uznał jej wkład w sprzeciw wobec projektu Nord Stream 2.

"Konsekwentnie przeciwstawiamy się realizacji projektu Nord Stream 2 i popieramy krytyczne stanowisko Komisji Europejskiej w tym zakresie. Celem rewizji tzw „dyrektywy gazowej” jest objęcie gazociągów z krajów trzecich prawem Unii Europejskiej".

"W 2018 roku zbudowaliśmy koalicję kilkunastu państw, co zaowocowało uzgodnieniem tekstu rewizji dyrektywy, która utrudni Gazpromowi wykorzystanie jego uprzywilejowanej pozycji na rynku europjeskim. Nie zmienia to naszej krytycznej opinii o Nord Stream 2".

Drugim aspektem polskiej dyplomacji, dotyczącym polityki energetycznej, jest zdaniem ministra Czaputowicza dywersyfikacja dostaw gazu ziemnego do Polski, zwłaszcza za pomocą gazociągu Baltic Pipe.

"Kluczowym projektem dla dostwa do regionu jest budowa gazociągu Baltic Pipe, łączącego Polskę poprzez Danię, a następnie Norwegię ze złożami gazu na Morzu Północnym".

"W grudniu 2018 roku została podpisana umowa dwustronna regulująca ramy prawne funkcjonowania gazociągu. Po jego ukończeniu w październiku 2022 roku Baltic Pipe, wraz z terminalem LNG im. prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Świnoujściu zapewnią Polsce realną niezależność energetyczną, a także pozwolą na wsparcie w tym zakresie krajów naszego regionu".

Drugim kierunkiem dywersyfikacji, oprócz Norwegii, są Stany Zjednoczone. Ich rola została podkreślona przez szefa polskiej dyplomacji na dwóch płaszczyznach - militarnej i energetycznej.

"Polska konsekwentnie umacnia strategiczne partnerstwo ze Stanami Zjednoczonymi, kluczowym sojusznikiem w NATO".

"W ubiegłym roku zainicjowaliśmy z USA dialog strategiczny w dziedzinie energii, którego celem jest poprawa możliwości dywersyfikacji dostaw surowców".

Expose zostało wygłoszone przez ministra Jacka Czaputowicza na Sali Plenarnej Sejmu RP w obecności Prezydenta RP, rządu, parlamentarzystów oraz zaproszonych gości.

Reklama
Reklama

Komentarze