Reklama

Gaz

Europa zyska kolejne źródło dostaw gazu? "Zatwierdzono porozumienie"

Fot. Lock the Gate Alliance/ Flickr
Fot. Lock the Gate Alliance/ Flickr

Izraelski rząd zatwierdził porozumienie dotyczące budowy podmorskiego gazociągu EastMed. Ma on służyć przesyłowi surowca do Europy i wzmocnić tym samym działania na rzecz dywersyfikacji źródeł.

Projekt EastMed jest inwestycją planowaną już od kilku lat. Za jego sprawą gaz z izraelskich złóż na Morzu Śródziemnym miałby płynąć przez Cypr do Grecji, a następnie do Włoch. Magistrala będzie liczyć ok. 1900 kilometrów, z czego ok. 1300 biegnących po dnie morza. 

Umowa dotycząca realizacji przedsięwzięcia została podpisana w styczniu bieżącego roku przez przedstawicieli Grecji, Cypru oraz Izraela. Jej wejście w życie uzależnione było jednak od zatwierdzenia przez rząd w Tel Awiwie.

„Zatwierdzenie przez rząd porozumienia ramowego dotyczącego ułożenia gazociągu Izrael-Europa to kolejny historyczny kamień milowy w uczynieniu Izraela eksporterem energii” - powiedział minister energii Juwal Steinitz. 

Ostateczna decyzja inwestycyjna ma zostać podjęta najpóźniej w roku 2022. Ukończenie budowy rurociągu planowane jest na 2025 r. Po oddaniu do użytku będzie on dysponował przepustowością na poziomie 10 mld m3, z możliwością jej podwojenia. Wartość projektu to ok. 6 miliardów euro.

Reklama

Komentarze

    Reklama