Reklama

Gaz

Ekspert: możliwości "Akademika" w stosunku do firmy Allseas są dużo mniejsze

Fot. nord-stream.com
Fot. nord-stream.com

- Nie wiem, czy załoga „Akademika Czerskiego” jest w stanie samodzielnie dokończyć układanie rurociągu. Tutaj widzę największy problem z dokończeniem układania gazociągu - mówił w rozmowie z E24 prof. Tadeusz Szelangiewicz, kierownik Katedry Oceanotechniki i Budowy Okrętów Akademii Morskiej w Szczecinie. 

Daniel Czyżewski, Energetyka24.com: Jak rzadkim towarem są "układacze rur"? Ile ich istnieje globalnie, skoro duży kraj jak Rosja posiada zaledwie jeden? 

Prof. Tadeusz Szelangiewicz: Statki lub platformy do układania rur są bardzo specjalistyczne i nie jest ich dużo. O ich wykorzystaniu decyduje szybkość układania rur na dnie morskim a stąd wynika niższy koszt jednostkowy układania rury. Statki najnowsze i jednak najdroższe mają ten koszt jednostkowy najniższy i na ich wynajęcie czeka się wiele miesięcy. Rosja posiada jeszcze mniejszą platformę do układania rur, ale ta platforma nie ma systemu dynamicznego pozycjonowania, co może skutkować brakiem zgody do układania rury w strefie duńskiej.

Na wielu akwenach Bałtyku, na dnie leżą pojemniki z bronią chemiczną zatopioną po II wojnie światowej i prowadzenie prac z wykorzystaniem systemów kotwicznych grozi uszkodzeniem tych pojemników i katastrofą ekologiczną.

Czy ten konkretny statek, Akademik Czerski, jest naprawdę w stanie ukończyć gazociąg? Jak jego możliwości mają się do firmy Allseas? 

"Akademik Czerski" jest bardziej uniwersalnym statkiem do prowadzenia prac podwodnych, w tym też do układania rur, ale nie był przystosowany do rur o średnicy takiej jaka jest w Nord Stream 2, chyba że w ostatnich miesiącach został zmodernizowany, są takie domysły. Statki lub platformy do układania rur mają załogę ogólnookrętową i załogę technologiczną, tzn. zajmującą się tylko układaniem rury. Załoga ogólnookrętowa jest na statku, o niej decyduje właściciel statku, natomiast załogę technologiczną, na dużych statkach kompletuje i zatrudnia inwestor budujący rurociąg lub inna firma działająca w imieniu inwestora. Nie wiem jak jest na statku "Akademik Czerski", czy ta załoga jest w stanie samodzielnie dokończyć układanie rurociągu - tutaj widzę największy problem z dokończeniem układania gazociągu, chyba że Rosja będzie chciała uzupełnić załogę specjalistów, zatrudniając ich prywatnie. Tego zapewne nie dotyczą sankcje USA. Możliwości "Akademika" w stosunku do firmy Allseas są moim zdaniem dużo mniejsze. 

Różne źródła podają, że do ukończenia NS2 pozostało ok. 150 km. W jakim czasie "Akademik" mógłby dokończyć budowę?

Do dokończenia Nord Stream 2 rzeczywiście pozostało mniej niż 200 km, ale jeżeli "Akademik" będzie przystosowany do średnic rur jakie są w Nord Stream 2 i będzie specjalistyczna załoga technologiczna, to i tak dokończenie będzie trwało o wiele dłużej niż gdyby rurociąg układała firma Allseas.

Prof. Tadeusz Szelangiewicz jest kierownikiem Katedry Oceanotechniki i Budowy Okrętów Akademii Morskiej w Szczecinie.

Reklama
Reklama

Komentarze