Gaz
Dostawy rosyjskiego gazu do Chin pobiły kolejny rekord
Średnie dzienne dostawy rosyjskiego gazu do Chin, z wykorzystaniem rurociągu Siła Syberii, przekroczyły kontraktowe zobowiązania o rekordowe 25%.
„W październiku i dwóch dekadach listopada średnie dzienne wolumeny dla Siły Syberii były wyższe niż zobowiązania umowne” - czytamy w komunikacie Gazpromu. 12 listopada br. Różnica między zakontraktowaną ilością gazu, a dostarczaną osiągnęła aż 25%.
Prezes Gazpromu oraz chińskiej CNPC odbyli spotkanie, podczas którego omówiono kwestię dalszego zwiększania dostaw gazu przez Siłę Syberii. Mówi się tutaj o 6 miliardach metrów sześciennych gazu.
Siła Syberii to największy i najważniejszy system transportu gazu na wschodzie Rosji. Ma on transportować surowiec ze złóż w obwodach jakuckim oraz irkuckim. Dostawy za sprawą Siły Syberii rozpoczęły się w grudniu 2019 r. Gazprom zamierza przesłać za jego pomocą 5 mld m3 gazu w 2020, 10 mld m3 w 2021 oraz 15 mld m3 w 2022. Osiągnięcie docelowej przepustowości, na poziomie 38 mld m3, planowane jest w perspektywie do roku 2025.
21 maja 2014 roku Gazprom i China National Petroleum Corporation podpisały lukratywny kontrakt na dostawy "błękitnego paliwa". Dokument zakłada, że przez rurociąg "Siła Syberii" (tzw. wschodni szlak) płynąć będzie rocznie nawet 38 mld m3 surowca. Wartość trzydziestoletniej umowy oceniana jest na 400 mld dolarów.
Niedawno media donosiły, że realizacja tych planów może być zagrożona, a Rosjanom grożą straty w wysokości ok. 21 mld dolarów. Taką informację przekazał portal The Moscow Times. Śledztwo dziennikarzy Lenta.ru wykazało, że Gazprom przeszacował swoje możliwości produkcyjne.