Gaz
DGP: Nord Stream 2 może mieć zastosowanie militarne
”Korytarz gazociągowy jest obszarem, na którym Rosja może w sposób niejawny umieszczać dodatkowe mobilne urządzenia wywiadowcze do skanowania podwodnej i nawodnej sytuacji wzdłuż całego wybrzeża NATO” - pisze Mychajło Honczar w dzisiejszym Dzienniku Gazeta Prawna.
O możliwości podwójnego zastosowania korytarza gazociągowego Nord Stream i Nord Stream 2 do działań wywiadowczych, a nawet militarnych, pisze w dzisiejszym wydaniu Dziennika Gazety Prawnej Mychajło Honczar - ukraiński ekspert ds. energetycznych i dyrektor Centrum Studiów Globalnych Strategia XXI wieku.
Honczar zauważa, że podobna próba została już podjęta przez Rosję przy budowie Nord Stream, jednak skuteczny sprzeciw Szwedów powstrzymał to zagrożenie:
"Rosja już w 2000 r., po zaprojektowaniu Nord Stream 1, próbowała rozbudować potencjał wywiadu (...). Planowano wtedy zbudować platformę serwisową dla gazociągu w odległości 68 km od szwedzkiej Gotlandii. W 2006 r. Agencja Badań Obronnych i ministerstwo obrony Szwecji w porę oceniły możliwość podwójnego zastosowania takiej konstrukcji" - pisze Honczar.
Zdaniem eksperta w okolicach gazociągów Rosja może nie tylko umieścić aparaturę wywiadowczą, ale w przeddzień planowanej operacji zbrojnej nawet środki rażenia celów podwodnych i nawodnych".
Honczar podkreśla, że w obliczu takiego zagrożenia najlepszym rozwiązaniem jest blokada budowy gazociągu za wszelką cenę.