Gaz
Czy europejskimi gazociągami popłynie wodór?
40 tysięcy kilometrów europejskich gazociągów może zostać przeznaczonych do przesyłu wodoru - informuje agencja Reutera, powołując się na dane operatorów.
Rozwój gospodarki wodorowej jest istotną częścią strategii Unii Europejskiej dotyczącej zmniejszania negatywnego wpływu na środowisko. Celem jest obecnie zastąpienie „szarego” wodoru oraz produktów ropopochodnych w przemyśle wytwórczym, ciepłownictwie i transporcie.
„Uznaliśmy, że technicznie możliwe i ekonomicznie wykonalne jest wykorzystanie istniejącej infrastruktury gazowej” - mówił dyrektor Daniel Muthmann z Open Grid Europe. W jego opinii taki scenariusz umożliwi również stworzenie podwalin pod transgraniczny rynek wodorowy.
Operatorzy systemów przesyłowych szacują koszt dostosowania infrastruktury na 43 - 81 mld euro, mówimy więc o bardzo poważnych kwotach. Około 69% sieci wodorowej składałoby się z gazociągów o zmienionym przeznaczeniu.
Pozostałe 31% obejmuje głównie podłączenie przyszłych odbiorców wodoru, szczególnie w krajach posiadających słabo rozwiniętą sieć gazociągów. Koszty transportu wodoru mogą wynieść 0,11 - 0,21 euro za kilogram.