Reklama

Gaz

Czy Europa sięgnie po izraelski gaz? "Poważna alternatywa dla dostaw z Rosji"

Autor. patrick brennan / Flickr

Dostawy gazu z Izraela mogą stanowić zagrożenie dla pozycji Rosjan na europejskim rynku „błękitnego paliwa” - twierdzi turecka gazeta „Yeni Şafak”.

Reklama

Tureckie media podają, że gaz z Izraela rozważany jest jako poważna alternatywa dla rosyjskiego surowca. Do Europy miałby trafiać przez Turcję oraz wschodnią część Morza Śródziemnego.

Reklama

Czytaj też

Reklama

W marcu spekulowano, że trwają zakulisowe negocjacje dotyczące budowy gazociągu z Izraela do Turcji. Magistrala miałaby pomóc w „spieniężeniu” potężnego złoża Lewiatan. Z Turcji surowiec trafiłby do Europy Południowej, pozwalając zmniejszyć nieco zależność od reżimu Władimira Putina.

Na początku lutego br. Recep Tayyip Erdoğan mówił: „Możemy korzystać z izraelskiego gazu ziemnego w naszym kraju, a poza tym możemy również zaangażować się we wspólne wysiłki na rzecz jego transportu do Europy”. Ta deklaracja została uznana przez ekspertów za dość zaskakującą, ponieważ relacje pomiędzy krajami od lat pozostają napięte. Reuters zauważał przy tej okazji, że Ankara potępiła izraelską okupację Zachodniego Brzegu oraz politykę wobec Palestyńczyków, zaś Izrael wezwał Turków do zerwania współpracy z Hamasem.

Reklama

Komentarze

    Reklama