Reklama

Gaz

Co wiesz o LPG? 10 faktów o popularnym paliwie

Fot. Pixabay
Fot. Pixabay

Co ósmy Polak ma w swoim samochodzie instalację LPG. Sprawdź, co wiesz na temat tego paliwa!

  • Prawie 80% polskiego zapotrzebowania na LPG pokrywa import

W 2018 roku rodzima produkcja LPG pokryła 20,1% zapotrzebowania na to paliwo. W sumie nad Wisłą wyprodukowano 699 tysięcy ton tego surowca. Pozostały wolumen pochodził zza granicy – głównie z Rosji, Litwy i Białorusi. 

  • W 2018 roku w Polsce działało 7432 stacje autogazu

Oznacza to, że liczba punktów, gdzie kierowcy mogli zatankować swoje pojazdy LPG wzrosła w latach 2015-2018 o ok. 2000 stacji.

  • W ciągu ostatnich 3 lat na polskich drogach przybyło 221 tysięcy samochodów z instalacją LPG

Wzrost ten jest motywowany opłacalnością tego paliwa, które pozwala zaoszczędzić kierowcy na każdym tankowaniu ok. 80 złotych. Samochody zasilane autogazem stanowią 13,8% ogółu aut osobowych w Polsce.

  • Ponad 40% ceny autogazu to podatki

Kierowca, który tankuje swój pojazd LPG odprowadza aż cztery różne daniny – akcyzę, opłatę paliwową, opłatę zapasową i VAT, czyli podatek od towarów i usług. Pozostałą część ceny stanowi cena produktu netto. 

  • Najwięcej samochodów na autogaz w Polsce zarejestrowano w województwie mazowieckim

W województwie tym jeździło prawie 20% wszystkich polskich aut napędzanych LPG. 

  • Na świecie produkuje się rocznie ok. 300 mln ton LPG

Największym producentem tego paliwa są Stany Zjednoczone, drugie miejsce zajmują Chiny, a trzecie – Arabia Saudyjska.

  • Polska jest 4. największym konsumentem autogazu na świecie

Polscy kierowcy zużywają 1,9 mln ton autogazu rocznie, co daje im 4. miejsce w globalnym zestawieniu konsumentów tego paliwa samochodowego. Polaków wyprzedzają Rosjanie, Turcy i Południowi Koreańczycy. Ci ostatni są światowymi liderami w tym sektorze i spalają rocznie ok. 3,3 mln ton autogazu. 

  • Najwięcej LPG z Polski eksportuje się do Niemiec

Najwięcej LPG sprzedanego w Polsce za granicę trafia do Niemiec – w 2018 roku zachodni sąsiedzi kupili nad Wisłą 95 tysięcy ton tego paliwa. Drugie miejsce zajęli Czesi (83 tys. ton), trzecie Węgrzy (80 tys. ton). 

  • W Polsce najwięcej LPG używa się w sektorze transportowym

W 2018 roku aż 76% dostępnego w Polsce wolumenu LPG zostało zużyte jako autogaz. 

  • Polska zajmuje 2. miejsce na świecie pod względem liczby samochodów zasilanych autogazem

Po polskich drogach jeździ 3,1 mln aut napędzanych LPG. Więcej pojazdów tego typu jeździ tylko w Turcji (4,6 mln). 

Jak dane te zmienią się w przyszłości? Na to pytanie odpowiedział Krzysztof Grabarz, dyrektor handlowy Czakram/BRC.  

Rokowania dla rynku autogazu w Polsce na najbliższe lata są pozytywne. Nie przewidujemy spektakularnych wzrostów montaży LPG raczej stabilny, ciągły wzrost popularności paliw gazowych. Trzy aspekty które warto wziąć pod uwagę odnośnie wyzwań dotyczących naszej branży, prawno-administracyjny, a zarazem ekonomiczny, ekologiczny, technologiczny.Pod względem prawno-administracyjnym sytuacja jest stabilna, politycy nie ingerują od wielu lat w branże LPG. Ma to swoje dobre i złe strony. Korzystne dla branży autogazu jest to, że akcyza od LPG jest ustalona na preferencyjnym poziomie w stosunku do innych paliw konwencjonalnych. Sytuacja taka pozwala na stabilny rozwój firm z branży, bez ryzyka nieoczekiwanych zmian podatków czy akcyz. Cena autogazu obecnie stanowi ok. 40% cent benzyny, kwotowa różnica wynosi około 3 zł na 1 litrze. Nie ma jednak wsparcia dla paliwa LPG tak jak to miało miejsce w innych krajach zachodnioeuropejskich. Tam montaż instalacji LPG był dotowany przez państwo.Paliwo LPG, według założeń projektu ustawy o paliwach alternatywnych i elektromobilności, jest uznane za paliwo proekologiczne. Projekt jednak nie zawiera propozycji wspierania branży LPG. Z paliw gazowych miejsce znalazło jedynie LNG i CNG. Branża skierowała do ministerstwa uwagi odnośnie braku wsparcia w projektach LPG. W informacji zwrotnej dowiedzieliśmy się, że LPG w Polsce jest na tyle rozwinięte, iż nie potrzebuje dodatkowego wsparcia. Propozycje w projekcie ustawy rozwoju paliw alternatywnych skupiają się głownie na tworzeniu odpowiedniej infrastruktury, aby dane paliwo alternatywne mogło się rozwijać. Nie od dziś wiadomo, że silniki diesla emitują bardzo szkodliwe dla zdrowia związki, tyle że od niedawna zaczęto o tym głośno mówić. Niektóre państwa już teraz limitują wjazd pojazdów zasilanych benzyną czy dieslem do centrów miast, gdzie auta zasilane paliwami gazowymi oraz elektryczne mogą wjeżdżać bez ograniczeń.Technologicznym wyzwaniem dla producentów instalacji gazowych są obecnie nowe modele samochodów z bezpośrednim wtryskiem paliwa i GPF. Silniki te spełniają na benzynie rygorystyczne normy emisji spalin Euro 6d-Temp, a instalacja LPG która ma być tam zamontowana również musi sprostać wymaganiom emisji spalin. Moim zdaniem tylko najwięksi producenci instalacji LPG, którzy mają odpowiednie zaplecze laboratoryjne i technologiczne będą wstanie opracować systemy gazowe które będą działać w tych silnikach z zachowaniem zakładanych norm emisji spalin” – powiedział. 

Fot. BRC
Fot. BRC

W artykule wykorzystano dane z najnowszego raportu Polskiej Organizacji Gazu Płynnego. jw/BRC Polska

  • LPG
Reklama

Komentarze

    Reklama