Reklama

Gaz

Chińczycy chcą LNG z USA. "Umowy warte dziesiątki miliardów dolarów"

Fot. kees torn / Flickr
Fot. kees torn / Flickr

Największe chińskie firmy energetyczne prowadzą zaawansowane rozmowy z amerykańskimi eksporterami LNG, celem jest zapewnienie długoterminowych dostaw surowca w obliczu coraz poważniejszych obaw o bezpieczeństwo paliwowe kraju - informuje Reuters.

Agencja podaje, że w rozmowach uczestniczy co najmniej pięć chińskich podmiotów, w tym tacy giganci jak Sinopec czy China National Offshore Oil Company.`Po stronie amerykańskiej wymienia się głównie Chaniere Energy oraz Venture Capital - podają źródła. Dyskusje trwają od początku roku, ale w ostatnim czasie znacząco przyspieszyły ze względu na coraz poważniejsze obawy o niedobory energii w zimie.

Reklama
Reklama

Jeżeli negocjacje zakończą się sukcesem, to będziemy mieć do czynienia nie tylko z zawarciem umów o wartości dziesiątków miliardów dolarów, ale również gwałtownym wzrostem eksportu LNG do Państwa Środka.

Inne źródło Reutersa z Pekinu powiedziało: „Po doświadczeniu niedawnej ogromnej zmienności na rynku, niektórzy kupujący żałowali, że nie podpisali wystarczającej ilości długoterminowych umów”.

Zapewnienie bezpieczeństwa dostaw gazu jest o tyle istotne dla Pekinu, że w opinii tamtejszych analityków będzie to kluczowe paliwo przejściowe w drodze do neutralności klimatycznej. Popyt rosnąć ma nieprzerwanie do 2035 roku.

 • LNG

Komentarze (4)

 1. ktr

  Ale przecież amerykański LNG jest najdroższy na świecie i najtaniej jest z Rosji, rurą. Czyżby chińczycy podążali tą samą niewłaściwą ścieżką co my ?

  1. HeHe

   Oczywiście, że najtaniej jest z Rosji dlatego Chiny kupują gaz PRZEDE WSZYSTKIM z Rosji a LNG (nie tylko z USA) spełnia jedynie rolę uzupełniającą. No i nie ma obawy - Chinole potrafią wynegocjować cenę.

  2. Davien

   Heheszku , Chiny kupuja z Rosji po cenei jaka same ustalaja, z USA po cenei jaka ustala USA, wdzisz taka drobna róznice;))

  3. a

   Taa USA ustalają cenę, wiesz cenę ustalaja spekulanci a ci nie koniecznie z USA.

 2. Niuniu

  Azja to coś ok. 5 mld mln ludzi. Tak z 15 razy wiecej niż w Europie. Rozumiecie Panowie różnicę? I zapotrzebowanie na energię jaka z tego wynika? A teraz konsekwencje. Skąd USA weźmie takie ilości gazu? pewnie z tego co w perspektywie miało wysyłać do np. Europy. czyli Polskie Bezpieczeństwo Energetyczne - Gazowe znów zostaje wystawionę na niebezpieczeństwo. A o ruskich sie nie martwcie. to wszystko co nie kupi Europa wyślą do chin. Z pocałowaniem w rękę. I za niezłą kasę. Poza tym to zdaje się równiez efekt negocjacji handlowych miedzy USA a Chinami zapoczatkowanych przez Trumpa. To zdaje się w ich trakcie uzgodniono zwiększenie zakupów amerykańskiego gazu przez pekin w celu dążenia do zrównoważenia bilansu handlowego tych państw.

  1. LeLo

   "wyślą do Chin.... za niezłą kasę"???? Artykuł w Rzepie - "najludniejsze państwo świata kupuje rosyjski surowiec blisko osiem razy taniej aniżeli Europa". I tyle w tym temacie......

  2. a

   a gdzie to wyczytałeś?

  3. Davien

   USA jest najwiekszym producentem gazu wiec im surowca starczy. A Rosja sprzedaje gaz do Chin po cenach jakie ustaaja Chiny:) Więc swoje bajki opowiadaj gdzie indziej.

 3. red

  I tak się skończy dostawa taniego gazu z USA do EU jak do Chin mogą sprzedać drożej .

  1. dim

   "mogą sprzedać drożej" - bajki ! Nikt nic, ani nigdy drogo do Chin nie sprzedaje. Hurt to spadek cen, nie wzrost, a już z Chinami szczególnie.

  2. a

   No to dlaczego sprzedają do Azji a nie dają do Europy? mn i to jest powód niebotycznego wzrostu cen gazu.

  3. rmarcin555

   @dim. Chyba nie bardzo się orientujesz co się obecnie dzieje w Chinach. Chiny kupują gaz i węgiel od kogo tylko mogą.

 4. Alpejczyk, Geofizyk

  Bo nie mieli skadinand wziac. W takiej sytuacji sa Indie, Pakistan, Bangladesh. I dla nich gazu na razie nie ma. Jedyny ratunek w uruchomieniu nowych zasobow i przetworstwa w Iranie i Rosji. Ale zanim Rosja powiekszy znacznie swe moce produkcyjne potrzebuje 2 lat. Iran nie wiem. Natomiast USA majacy olbrzymie moce produkcyjne LNG ma ograniczone zasoby naturalne. Rosja i Iran praktycznie nieograniczone. Dotyczy to rowniez ropy naftowej. Natomiast Rosja ma kolosalne zasoby wegla.

  1. a

   Znaczy Tajwan sprzedany

  2. Alpejczyk

   No trzeba budzet nadwyrezony wybujalym i deficytowym imperializmem na pieciu kontynentach jakos ratowac. Inaczej USA beda musialy zaczac terytorium wysprzedawac. I chyba beda musialy swoj imperializm ograniczyc tylko do kontynentow amerykanskich i kawalka Pacyfiku.

  3. P51

   Zaraz zaraz a Siła Syberii jedna nitka ceny dla Chin marzenie dla Europy trzeba budować druga nitkę i Chiny chcą kupować gaz LNG w USA drożej.