Reklama

Analizy i komentarze

Rok wojny w energetyce [KOMENTARZ]

Fot. OSCE SMM
Fot. OSCE SMM

Już od roku Ukraina odpiera barbarzyńską agresję Rosji. Przez te 12 miesięcy świat zmienił się na wielu płaszczyznach – także na tej energetycznej.

Reklama

Kiedy rok temu Rosja dokonała pełnej inwazji na Ukrainę, od razu było wiadomo, że wydarzenie to wywróci porządek świata do góry nogami. Bardzo silne reperkusje rosyjskiej agresji były odczuwalne zwłaszcza na płaszczyźnie energetycznej. Oto najważniejsze wydarzenia ostatnich 12 miesięcy.

Reklama

23 lutego 2022

Na kilkanaście godzin przed pełnoskalową rosyjską inwazją na Ukrainę, Stany Zjednoczone i Niemcy wprowadzają sankcje na gazociąg Nord Stream 2. Nie może to już zapobiec agresji Rosji, ale staje się pierwszym poważnym uderzeniem w jej energetyczne interesy.

Reklama

4 marca 2022

Rosjanie dokonali ostrzału Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej – największej takiej jednostki w Europie.

31 marca 2022

Prezydent Władimir Putin wydał dekret, który dawał podstawę do jednostronnej zmiany umów gazowych między rosyjskimi spółkami a podmiotami z „krajów nieprzyjaznych", zmuszając kontrahentów Rosji do płatności za gaz według mechanizmu rublowego. Należności miały być wpłacane na specjalne konta w zarejestrowanym w Szwajcarii Gazprombanku.

13 kwietnia 2022

Prezydent Andrzej Duda podpisuje ustawę wprowadzającą embargo na rosyjski węgiel. Tym samym Polska zrywa uzależnienie od rosyjskiego surowca, który nad Wisłą trafiał do ciepłowni oraz gospodarstw domowych.

27 kwietnia 2022

Gazprom wstrzymuje dostawy gazu do Polski, po tym jak polskie spółki odmówiły płatności za surowiec według narzuconego przez Rosjan mechanizmu rublowego.

5 maja 2022

Polska i Litwa uroczyście otwierają gazociąg GIPL. Połączenie to otwiera możliwość przesyłu do Polski gazu z litewskiego terminala FSRU w Kłajpedzie.

5 lipca 2022

Niemcy rozpoczynają budowę pierwszego terminala LNG, który ma stanąć w Wilhelmshaven.

3 sierpnia 2022

Kanclerz Niemiec Olaf Scholz zapozował na tle turbiny gazowej, którą jego rząd wybłagał od Kanadyjczyków, a której nie chcieli od Niemców odebrać Rosjanie. Historia tego urządzenia to jednocześnie historia niemieckiej kompromitacji dokonanej rękami Rosji: w połowie 2022 roku Gazprom obniżył dostawy gazu do RFN tłumacząc to problemem z turbiną w gazociągu Nord Stream. Dodatkowo, jedna z turbin tego połączenia była serwisowana w Kanadzie, która nie chciała zwrócić urządzenia Rosjanom z racji swoich sankcji technologicznych. Po interwencji Berlina – przerażonego widmem braku gazu – kanadyjski rząd zmienił zdanie i turbina trafiła do Niemiec. Jednakże Rosjanie nie chcieli jej od Niemców odebrać, tłumacząc się problemami natury celnej. Po kilku dniach daremnych negocjacji kanclerz Scholz wystąpił na konferencji prasowej przy turbinie, skarżąc się na brak współpracy ze strony Rosji.

Czytaj też

10 sierpnia 2022

Wchodzi w życie unijne embargo na rosyjski węgiel.

25 sierpnia 2022

Cena gazu w Europie przekracza psychologiczną granicę 300 euro za megawatogodzinę. Kluczową rolę odegrały tu ograniczenia w podaży surowca przez gazociąg Nord Stream.

26 września 2022

Eksplozje rozrywają gazociąg Nord Stream oraz jedną z dwóch nitek gazociągu Nord Stream 2

1 października 2022

Polska razem z partnerami z Danii i Norwegii uruchamia gazociąg Baltic Pipe, który pozwala budować stabilność na zderusyfikowanym polskim rynku gazu.

1-31 października 2022

Trwają nasilone ataki Rosjan na ukraińską infrastrukturę energetyczną. Niszczone są elektrownie i sieci przesyłowe.

15 listopada 2022

W wyniku upadku pocisku – najprawdopodobniej ukraińskiej obrony przeciwlotniczej – we wsi Przewodów w województwie lubelskim giną dwie osoby. Według ekspertów, pocisk został wystrzelony do obrony atakowanej przez Rosjan ukraińskiej elektrowni Dobrotwór.

5 grudnia 2022

Wchodzi w życie unijne embargo na morskie dostawy rosyjskiej ropy. To najpoważniejsza z dotychczasowych restrykcji UE nałożonych na dostawy surowców z Rosji. Po wprowadzeniu embarga Rosja zaczyna tracić dziennie 180 mln euro.

17 grudnia 2022

Kanclerz Olaf Scholz otwiera pierwszy niemiecki terminal LNG w Wilhelmshaven.

3 stycznia 2023

Do niemieckiego terminala LNG w Wilhelmshaven dopływa pierwsza dostawa gazu skroplonego.

5 lutego 2023

W życie wchodzą unijne sankcje na rosyjskie produkty naftowe. Straty Rosji z tego tytułu są szacowane na 280 mln euro dziennie.

Reklama

Komentarze

    Reklama