Reklama

Gaz

Ambasador USA w Polsce: współpraca energetyczna jest jednym z filarów naszych relacji

Fot. pl.usembassy.gov/pl/
Fot. pl.usembassy.gov/pl/

Współpraca energetyczna między Polską a USA jest jednym z filarów naszych relacji; zmniejsza się import gazu z Rosji do Polski, a import LNG z innych krajów, w tym z USA, rośnie - napisała na Twitterze ambasador USA Georgette Mosbacher.

"Współpraca energetyczna między Polską a USA jest jednym z filarów naszych relacji. Zmniejsza się import gazu z Rosji do Polski, a import LNG z innych krajów, w tym z USA, rośnie - Polska podpisała kontrakty z amerykańskimi dostawcami LNG na kilka milionów ton rocznie" - napisała na Twitterze ambasador USA Georgette Mosbacher. 

W dniach 12-17 czerwca prezydent Andrzej Duda złożył wizytę w USA. Towarzyszyła mu m.in. pierwsza dama Agata Kornhauser-Duda. Para prezydencka rozpoczęła swój pobyt w USA od wizyty oficjalnej w Białym Domu, gdzie spotkała się z prezydentem Trumpem i jego małżonką Melanią. Efektem tego spotkania było podpisanie przez prezydentów deklaracji dotyczącej polsko-amerykańskiej współpracy obronnej. Zgodnie z nią USA planują zwiększyć swoją obecność wojskową w Polsce o około tysiąc żołnierzy.

Następnego dnia prezydent i pierwsza dama rozpoczęli wizytę roboczą, której motywem przewodnim były kwestie gospodarcze. Pierwszym punktem tej części pobytu było spotkanie prezydenta Dudy z burmistrzem Houston Sylvestrem Turnerem. W Houston prezydent rozmawiał też z przedstawicielami amerykańskich firm energetycznych, które zajmują się wydobywaniem i eksportowaniem gazu skroplonego (LNG) m.in. do Polski z Teksasu i Luizjany. Natomiast podczas wizyty w Sabine Pass, gazoporcie firmy Cheniere zlokalizowanym przy ujściu rzeki Sabine do Zatoki Meksykańskiej na granicy Teksasu ze stanem Luizjana, Duda spotkał się z sekretarzem energii USA Rickiem Perrym.

W kolejnym dniu wizyty prezydent odwiedził Reno w stanie Nevada, gdzie obejrzał test dronów i zapoznał się z technologiami opracowywanymi przez inżynierów z USA przy udziale Polaków, które umożliwią dronom wykrywanie się nawzajem, komunikację i unikanie kolizji w mieście. Duda otworzył też Polski Tydzień Biznesu i Innowacji w Nevadzie oraz spotkał się z przedstawicielami start-upów biorącymi udział w Tygodniu Polskiego Biznesu w Nevadzie. 

Kolejnym punktem wizyty pary prezydenckiej była Kalifornia, gdzie w San Jose odbyło się spotkanie z przedstawicielami Polonii. W San Francisco prezydent rozmawiał z kolei z wysokimi przedstawicielami korporacji z Doliny Krzemowej, a także otworzył Polsko-Amerykańskie Forum Nowych Technologii. Prezydent odwiedził też siedzibę firmy Google, gdzie spotkał się z prezes YouTube’a Susan Wojcicki oraz starszym wiceprezesem Google’a ds. relacji międzynarodowych Kentem Walkerem. Prezydent rozmawiał też z polskimi inżynierami pracującymi dla Google'a.(PAP) 

Reklama
Reklama

Komentarze