Reklama

Gaz

AfD: Sankcje wobec Nord Stream 2 zostaną utrzymane, niemiecki rząd musi pomóc

Fot. Ennoti / Flickr
Fot. Ennoti / Flickr

Konstruktywnym rozwiązaniem problemu sankcji nałożonych na Nord Stream 2 mogłoby być utworzenie specjalnego funduszu - uważa Anton Friesen, deputowany Alternatywy dla Niemiec (AfD). Jego zdaniem taki mechanizm mógłby pomóc niemieckim przedsiębiorstwom w ominięciu obostrzeń, ponieważ nie ma co liczyć na ich poluzowanie.

Słowa deputowanego związane są z doniesieniami tabloidu „Bild”, który twierdzi, że władze kraju związkowego Maklemburgia - Pomorze Przednie rozważają utworzenie funduszu klimatycznego, którego celem byłoby obejście amerykańskich sankcji. Kontrowersyjny rurociąg miałby zyskać status „niezbędnego elementu ochrony środowiska”. W planach ma być również powołanie spółki, na rzecz której usługi świadczyłyby niemieckie firmy zaangażowane w projekt - schodząc tym samym z "lini strzału".

„Jeżeli ten pomysł zostanie wdrożony, to będzie dobry krok. Wielu politologów i konsultantów od dawna twierdziło, że rząd powinien pomagać niemieckim przedsiębiorstwom (…) To byłoby bardziej konstruktywne niż wprowadzanie kontrsankcji” - mówił Anton Friesen. Dodał, że w ten sposób udałoby się również uniknąć eskalowania napięcia.

Deputowany zadeklarował, że AfD „od dawna pracuje nad tym tematem” i ma w zanadrzu „kilka ustaw”, które pomogłyby chronić Nord Stream 2 przed amerykańskimi sankcjami. Jego zdaniem rząd federalny ogranicza się obecnie do ustnych zapewnień o zamiarze ukończenia inwestycji i nie idą za tym żadne konkretne kroki.

Friesen wyraził również swój sceptycyzm co do ewentualnego poluzowania obostrzeń po objęciu władzy przez Joe Bidena. „W Stanach Zjednoczonych panuje konsensus - zarówno wśród elit republikańskich, jak i demokratycznych, co do wywierania presji na Rosję za pomocą sankcji. W tym temacie nic nie zmieni się na lepsze, myślę, że USA będą nadal stosować sankcje wobec Nord Stream 2”.

Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze (3)

  1. GB

    Naiwne jest myślenie że na taki fundusz USA nie należą sankcji... I każda firma współpracująca z funduszem byłaby automatycznie nimi objęta.

    1. HeHe

      Naiwne to jest myślenie, że sankcje powstrzymają uruchomienie NS2. Mogą je co najwyżej opóźnić.

    2. ciekawy

      A dlaczego? Wystarczy objąć nimi każdą firmę która w jakikolwiek sposób się dotknie do tego projektu i po zawodach.

    3. GB

      Fakty są takie że sankcje już zatrzymały budowę NS2 i dopóki będą Rosja nigdy go nie ukończy. A Putin już się ośmieszył mówiąc że NS2 zostanie ukończony najpóźniej w I kwartale 2021 roku. Nie ma na to żadnych szans. W ogóle nie ma szans.

  2. qqq

    No jakże mi przykro, że Niemców boli tylna część ciała w sprawie NS2. Bu ha ha ha.

  3. Kowalskiadam154

    Każdy dba o swoje interesy bez oglądania się na sąsiadów

Reklama