Reklama

Gaz

Gaz z Nord Stream 2 ma dotrzeć do Włoch nowym rurociągiem

Niemiecka prasa informuje o „przyśpieszeniu” rozmów eksperckich dotyczących budowy infrastruktury, która pozwoli dostarczać surowiec Gazpromu znad Bałtyku aż do Włoch.

Jak twierdzi niemiecki Die Welt budowa gazociągu Nord Stream 2 i związane z tym wygaszanie tranzytu rosyjskiego gazu przez Ukrainę (obie kwestie w optyce rosyjskiej są ściśle skorelowane) wymuszą istotne zmiany infrastrukturalne.

Rozbudowa już istniejących rurociągów może być niewystarczająca by obsłużyć dodatkowy wolumen jaki pojawi się na północy Niemiec dzięki Gazpromowi (łączna przepustowość rur będzie wynosić 110 mld m3). Dlatego oprócz gazociągu OPAL gaz z Nord Stream 1 i 2 miałby na południe Niemiec dystrybuować zupełnie nowy rurociąg o nazwie Eugal.

Według gazety przyśpieszyły także rozmowy ekspertów z Czech, Słowacji i Austrii dotyczące budowy rurociągu „Baci”, który w 2020 r. połączy zaopatrywane w rosyjski gaz znad Bałtyku Czechy z Austrią, a szerzej hubem w Baumgarten. Nowe inwestycje mają kluczowe znaczenie ponieważ pozwolą na efektywne dostarczanie surowca do Włoch.

Zobacz także: "Przyjacielskie" rozmowy szefa KE z głównym lobbystą Gazpromu

Reklama

Komentarze

    Reklama