Rosjanie oskarżają USA o destabilizację europejskiego rynku gazu

13 października 2020, 15:15
5561232306_2a3da939b1_c
Fot. JanChr / Flickr

Gazprom spodziewa się, że w 2021 roku na europejskim rynku gazu ziemnego nadal będziemy mieli do czynienia z nadpodażą. Szefowa Gazprom Export obwinia o taki stan rzeczy... Amerykanów

Agencja Reutera zauważa, że udział Gazpromu w europejskim rynku gazu (odpowiadającym za 55% przychodów spółki ze sprzedaży) spada w obliczu rosnącej konkurencji ze strony innych dostawców oraz słabnącego popytu.

"Amerykańscy dostawcy LNG zaburzyli równowagę europejskiego rynku i nie zdołali go ustabilizować" - grzmiała Elena Burmistrowa, szefowa Gazprom Export. Spółka spodziewa się, że w bieżącym roku sprzeda do Europy ok. 170 mld m3 gazu - w porównaniu do 199 mld m3 w 2019 r.

Burmistrowa zwróciła uwagę, że od stycznia do czerwca br. dostawy LNG do Europy były w przeliczeniu o 10 mld m3 wyższe r/r. Oznacza to wzrost na poziomie 17%. Jej zdaniem właśnie to doprowadziło do historycznych obniżek notowań surowca.

Jej zdaniem groźba nałożenia kolejnych obostrzeń na projekt Nord Stream 2 jest próbą "wyparcia Rosji przy użyciu instrumentów nierynkowych". 

Reklama
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 18
Buczacza
sobota, 17 października 2020, 16:32

Biedna ta rasija. Jak mi ich szkoda.... Ciągle pod górkę ciągle wszyscy i wszystko przeciw rosji. Chłopaki na Kremlu wychodzili z założenia że wszyscy będą kupowali węglowodory od nich i tylko od nich. Do tego na ich warunkach i zasadach. A tutaj zonk! Konkurencja coś naturalnego dla nas i abstrakcja dla nich. I niestety wypadają z rynku. Co ciekawe nawet sami to zauważyli . Stąd ten krzyk rozpaczy i bezsilności. Na koniec wracając do tematu inteligentnych inaczej. Biorąc pod uwagę waszą narrację. To wygląda to tak amerykańskie łupki bankrutem! Mało tego jankesi dopłacają do wydobycia i eksportu! Na koniec wszyscy którzy nie chcą onucowych węglowodorów przepłacają! Będę szczery za żadne pieniądze świata nie pisał bym takich głupot. Trzeba mieć trochę szacunku dla siebie. Wiem że w waszym przypadku to abstrakcja. Tym bardziej podziwiam.

Rafi373
środa, 14 października 2020, 21:53

Psy szczekają, karawana idzie dalej. Skończyła się rosyjska dominacja energetyczna w środkowej Europie i "partnerom że wschodu", by użyć określenia często używanego w Moskwie, to nie w smak.

Nysa
wtorek, 13 października 2020, 17:28

Dodajmy do tego , że Polska zakupiła na 20 lat gaz dwukrotnie droższy od rosyjskiego. Teraz jeszcze amerykanie żądają od Polski podpisania nowych umów na zakup dodatkowego LNG.

mzs
środa, 14 października 2020, 10:15

Temat wielokrotnie powtarzany przez rosyjską propagandę. Jeżeli rosyjski jest tak tani to dlaczego wygraliśmy arbitraż z Gazpromem o zawyżone ceny gazu ? Dlaczego wiele państw stawia na LNG jak np. Grecja, Turcja czy Chorwacja ? Dlaczego rząd rosyjski zaczyna inwestować w LNG ? W końcu po co Katarowi rozbudowa floty gazowców ? Czyżby wszyscy chcieli kupować niezwykle drogi LNG pomimo dostępności gazu z rur, którymi przesłanie na odległość kilku tys. km również kosztuje, i to niemało ?

Davien
środa, 14 października 2020, 09:43

No popatrz a Rosjanei narzekają ze gaz z USA jest znacznie TAŃSZY od waszego rosyjskeigo;) Ale juz tylko płacz wam pozostał:)

czytelnik D24
wtorek, 13 października 2020, 19:56

Skoro ten rosyjski gaz jest taki tani to skąd się wzięło gigantyczne zadłużenie Gazpromu? Czyżby stąd że Gazprom sprzedaje gaz po cenach dumpingowych żeby wyprzeć z rynku konkurencję? I dlaczego Turcja zrezygnowała z "taniego" rosyjskiego gazu? Wygląda na to że to jednak Rosjanie destabilizują rynek bo nie stosują rynkowych cen.

wtorek, 13 października 2020, 19:54

Najdroższy gaz był z Rosji. Nawet katarski nie był tak drogi. Gdyby nie to, nie powstał gazoport.

Nysa
wtorek, 13 października 2020, 21:59

Proszę podać źródła tych rewelacji . Gazoport powstał dlatego bo chciały tego USA. Płacimy dwa razy drożej za gaz amerykański niż za gaz rosyjski. Jak ktoś nie wierzy to niech się zapyta jakiegokolwiek pracownika PGNIG. Nawet sprzątaczki , która pracuje w tej firmie.

Jan
środa, 14 października 2020, 11:24

Proszę podać źródła tych rewelacji. Gazprom sprzedaje gaz drożej. Jak ktoś nie wierzy to niech zapyta jakiegokolwiek pracownika Gazpromu. Nawet sprzątaczki, która pracuje w tej firmie.

Pamiętliwy
środa, 14 października 2020, 11:08

To może ty też podaj źródła twoich rewelacji hmm? Tylko poproszę konkrety zamiast zapewnień typu "każda sprzątaczka wie" ....

Pamiętliwy
środa, 14 października 2020, 11:05

No popatrz rosjaninie a rachunki za gaz dla Polaków spadły odkąd kupujemy gaz z innych krajów niż twoja rosja.

Nysa
środa, 14 października 2020, 23:18

Po pierwsze to nieprawda . Ceny gauz dla odbiorców indywidualnych ostatnio poszły w górę. Poza tym wysokie koszty amerykańskiego LNG przerzuca się na wyższe ceny energii elektrycznej oraz inne podatki. Ekonomii i matematyki nie da się oszukać. Na świecie cudów nie ma . Również w Polsce.

Alchemik
środa, 14 października 2020, 10:06

Miesiące mijają, a kolega, jak zdarta płyta powtarza ten sam tekst ze „sprzątaczką z PGNIG” w roli głównej, ile można… Kolega ciągle też pyta o źródła, ale sam ich konsekwentnie nie podaje… Co do ceny za gaz, to ja też powtarzam do znudzenia, że gdyby tylko Twoja ukochana Rosja od początku traktowała nas normalnie jeśli chodzi o ceny i dostawy gazu oraz ropy, tak jak pozostałe kraje Europy zachodniej, to nie trzeba by teraz kombinować z LNG, budować Baltic Pipe itd.

Davien
środa, 14 października 2020, 09:44

Żródłem jest wypowiedż szefa Gazpromu, który twierdzi ze USA sprzedaje gaz znacznie taniej od Rosjan, przebij to:))

Nysa
środa, 14 października 2020, 23:14

Nie, źródłem jest strona Ministerstwa energii USA. Tam można wyliczyć ile kosztuje amerykańskie LNG.

czytelnik D24
piątek, 16 października 2020, 14:00

Źródłem są przegrane przez Rosję procesy arbitrażowe o zawyżone ceny gazu. Szach i mat bocie.

HeHe
sobota, 17 października 2020, 03:32

Widać, że braknie ci już rąk i nóg żeby bronić się przed prawdą :) Proces arbitrażowy o zawyżone ceny gazu nie ma nic wspólnego ze znanym ogólnie faktem, że amerykańskie LNG jest 50-60% droższe od gazu płynącego przez NS. Szach i mat możesz wsadzić sobie w buty :)

czytelnik D24
czwartek, 22 października 2020, 19:57

Proces ten ma ma wspólne WSZYSTKO z amerykańskimi cenami gazu bo Amerykanów nie możemy pozwać o zawyżone ceny bo są one zgodne z prawami rynku. Szach i mat bocie.

Tweets Energetyka24