PGNiG Supply & Trading i Aker BP podpisały kontrakt kupna-sprzedaży gazu pochodzącego ze złóż na Norweskim Szelfie Kontynentalnym. Dostawy paliwa gazowego rozpoczęły się w październiku 2020 roku.
Podpisana umowa to kolejny krok PGNiG Supply & Trading (PST) z Grupy Kapitałowej PGNiG do umocnienia jej obecności na hurtowym rynku gazu na Norweskim Szelfie Kontynentalnym. W przyszłości zakontraktowany surowiec będzie mógł być sprowadzany na rynek polski, a stamtąd również do innych krajów Europy Środkowo-Wschodniej, z wykorzystaniem gazociągu Baltic Pipe.
– Cieszymy się z możliwości współpracy z tak renomowanym partnerem jak Aker BP. Udało nam się wypracować porozumienie, które stanowi solidną podstawę do dalszego zacieśnienia relacji pomiędzy obiema stronami – powiedział Jerzy Kwieciński, prezes zarządu PGNiG SA, które jest wyłącznym właścicielem PST.
W najbliższych latach PST planuje znacząco zwiększyć aktywność na rynku norweskim. Umowa z Aker BP to ważny krok na drodze do budowy przez PST portfela kontraktów z partnerami działającymi w tym regionie.
Grupa Kapitałowa PGNiG, poprzez spółkę PGNiG Upstream Norway, i Aker BP współpracują ze sobą również przy produkcji węglowodorów. Obie spółki są współudziałowcami kilku koncesji na Norweskim Szelfie Kontynentalnym.
PST dynamicznie rozwija działalność nie tylko w Norwegii, ale także na hurtowym rynku gazu w Europie Środkowo-Wschodniej. W 2020 roku spółka rozpoczęła handel gazem w Czechach i na Słowacji i w najbliższym czasie planuje wejść na rynek węgierski. Poprzez oddział w Londynie, PST rozwija kompetencje w obszarze obrotu LNG. W ciągu ostatnich trzech lat PST zrealizowało liczne transakcje spotowe i średnioterminowe na dostawy gazu skroplonego zapewniając Grupie PGNiG widoczną pozycję na dynamicznie rosnącym rynku międzynarodowego handlu LNG.
A kiedy w końcu realnie ruszy budowa BP, bo póki co to od lat już inwestycja czysto teoretyczno-medialna.
Coś kupujemy lub kupimy. Ale co? LNG czy gaz ziemny i ile. Że, nie spytam o cenę bo ta jest oczywiście tajemnicą handlową. Dla polskich obywateli. Na "zachodzie" cena będzie szybko znana. Aker to spółka giełdowa i publikuje takie dane.
Spółki giełdowe nie ma obowiązku publikacji jednostkowych danych z umów, a w corocznych sprawozdaniach są wyłącznie ogólne i sumaryczne zestawienia. Także obowiązkowe komunikaty nie wymagają podania konkretnych danych, a jedynie faktu zawarcia "istotnej umowy". Można to łatwo sprawdzić choćby przeglądając we właściwym sądzie rejestrowym dane np. PGNIG.
Myślę że Norwedzy wiedzą ile gazu mają lepiej niż forumowy wojownik gazpromu.
Dobre.