Brytyjski poseł: Przez NS2 Niemcy narażają sojuszników z NATO. "Konieczne sankcje Londynu"

12 stycznia 2021, 15:13
840_472_matched__p8ok41_Zrzutekranu20180513o20.44.32
Fot: Twitter posła Daniela Kawczyńskiego

Poprzez projekt Nord Stream 2 Niemcy narażają sojuszników z NATO na zagrożenie ze strony Rosji. Londyn powinien wykazać się odwagą i nałożyć sankcje na projekt - uważa Daniel Kawczyński, brytyjski poseł polskiego pochodzenia.

„W erze po Brexicie możemy wykazać się prawdziwym przywództwem na naszym kontynencie - wpierając inicjatywę Trójmorza oraz nakładając sankcje na rurociąg Nord Stream 2. Teraz, gdy nie jesteśmy już skrępowani członkostwem w Unii Europejskiej, powinniśmy pójść śladem naszych amerykańskich przyjaciół i nałożyć sankcje na każdą zaangażowaną spółkę” - mówił Kawczyński w Izbie Gmin. Dodał, że ta kontrowersyjna inwestycja stanowi poważny problem dla wielu polityków Trójmorza.

W dalszej części deputowany skoncentrował się na omówieniu zagrożeń jakie niesie ze sobą realizacja projektu: „Ten podmorski gazociąg, który  Niemcy budują bezpośrednio do Rosji, omijając wszystkie sieci gazowe i naftowe przebiegające przez terytoria naszych partnerów z NATO, jest niezwykle niebezpieczny" - mówił. W opinii Kawczyńskiego może to doprowadzić do narażenia wielu państw na dodatkową presję Moskwy oraz szantaż energetyczny - będący narzędziem „z którego Rosjanie skutecznie korzystali w przeszłości”.

Poseł polskiego pochodzenia zaapelował do brytyjskiego rządu o podjęcie stanowczych działań, za ich przykład podając sankcje Stanów Zjednoczonych, które doprowadziły do wstrzymania budowy. Kawczyński wezwał gabinet do wykazania się „taką samą odwagą i determinacją” jak Amerykanie, którzy „rzucają Niemcom wyzwanie”. Chodzi o to, aby przez realizację tego „wysoce ryzykownego projektu dla przyszłego bezpieczeństwa naszego kontynentu” przestali oni zagrażać także innym członkom NATO.

KomentarzeLiczba komentarzy: 4
Niuniu
środa, 13 stycznia 2021, 15:53

Brytyjski poseł jakoś nie zauważył, że Wielka Brytania też jest zainteresowana dostawami gazu z NS2 i angielskie firmy uczestniczą w tym projekcie. Może niech Londyn nałoży sankcje sam na siebie.

złośliwy
środa, 13 stycznia 2021, 13:54

„Ten podmorski gazociąg, który  Niemcy budują bezpośrednio do Rosji, omijając wszystkie sieci gazowe i naftowe przebiegające przez terytoria naszych partnerów z NATO, jest niezwykle niebezpieczny" - mówi.Omija bo wasi partnerzy nie życzyli go sobie na swoim terenie. Skąd się biorą tacy magicy?A....z Polski ...

Obserwator
środa, 13 stycznia 2021, 12:23

Londyn sam sobie nałożył sankcje występując z UE. Już teraz maja problemy z zaopatrzeniem w żywność a to dopiero początek problemów które będą się nawarstwiać. Może USA im pomoże aby dalej mogli przetrwać. Panie Kawczyński otwórz oczy a zobaczysz problemy w handlu i przewozu dóbr przez granicę.

klawiatura
środa, 13 stycznia 2021, 10:01

polskich oszołomów widzę, że nigdzie nie brakuje.

Tweets Energetyka24