Reklama

Gaz

Gaz-System rozpoczął wiercenia pod Sanem

Fot. Gaz-System
Fot. Gaz-System

Prawie 1 kilometr gazociągu ma zostać położony pod rzeką San przy wykorzystaniu metody przewiertu horyzontalnego wiercenia kierunkowego (HDD). Rozpoczynający się przewiert to jedno z największych wyzwań dla GAZ-SYSTEM podczas realizacji gazociągu Hermanowice-Strachocina.

Wiercenie otworu, w którym ma zostać położony gazociąg rozpoczęło się w miejscowości Mrzygłód (gmina Sanok). Po jego wykonaniu pod dnem rzeki San zostanie ulokowane ok. 1 km gazociągu. Skala wyzwania związana jest długością przewiertu, który jest jednym z najdłuższych tego typu w Polsce. Dodatkową trudność stanowi fakt, że otwór wiercony jest w skale.  

W pierwszej fazie wykonywany jest tzw. przewiert pilotażowy dla wykonania rurociągu DN200, który na etapie prac będzie służył jako rewers płuczki, a po zakończeniu posłuży jako rura osłonowa dla linii światłowodowej.

W drugiej kolejności zostanie wykonany przewiert pilotażowy pod docelowy gazociąg. Po wykonaniu otworu pilotażowego następuje jego poszerzanie, które odbywa się w kilku etapach z zastosowaniem narzędzi wiertniczych dostosowanych do warunków geologicznych. Po osiągnięciu wymaganej średnicy otworu następuje etap wciągania rurociągu.

Przewiert HDD pod rzeką San jest częścią prac związanych z realizacją gazociągu Hermanowice-Strachocina, który stanowić będzie istotny element wschodniej nitki Korytarza Gazowego Północ-Południe. Licząca ok. 72 km trasa przebiegać będzie przez gminy województwa podkarpackiego: Przemyśl, Fredropol, Ustrzyki Dolne, Bircza, Tyrawa Wołoska, Dydnia i Sanok.

Zakres inwestycji, poza budową samego gazociągu, obejmuje też m.in. rozbudowę węzła Hermanowice wraz z zaprojektowaniem i budową odgałęzienia w kierunku Ukrainy oraz budowę pięciu liniowych zespołów zaporowo-upustowych DN700 8,4 MPa z układami obejściowymi.

Celem projektu jest wzrost bezpieczeństwa energetycznego kraju oraz modernizacja i rozbudowa systemu przesyłowego w rejonie południowo–wschodniej Polski. Inwestycja ma duże znaczenie w kontekście planowanej budowy nowego gazociągu Polska-Ukraina, który przebiegać ma pomiędzy węzłem Hermanowice po stronie polskiej a węzłem Bliche Volytsia po stronie ukraińskiej.

Szacunkowy koszt budowy gazociągu wynosi około 288 mln złotych. Wynoszące ponad 110 mln złotych dofinasowanie na realizację tej inwestycji uzyskano z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. 

Przewidywany termin zakończenia inwestycji to 2019 rok.

Zobacz także: Gazprom i Shell sporządzą studium wykonalności dla Balitc LNG

Zobacz także: Gazprom: Europa potrzebuje więcej gazu

Reklama

Komentarze

    Reklama