Reklama

Gaz

Gaz-System: Nie obawiamy się konkurencji z litewskim terminalem LNG

Fot. Energetyka24
Fot. Energetyka24

Nie powinniśmy obawiać się konkurencji z litewskim terminalem LNG - uważa dr inż. Krystian Liszka, dyrektor oddziału Gaz-Systemu w Tarnowie. W jego opinii naszym dużym atutem jest wielkość świnoujskiej infrastruktury oraz ambitne plany związane z jej rozbudową - zarówno w kontekście dostępnej przepustowości, jak i oferowanych usług.

„Rozbudowa terminala to fakt, w pierwszej fazie będzie polegała na zwiększeniu przepustowości do 7,5 mld m3 rocznie, a w przyszłości być może będzie więcej - ok. 10 mld m3. Ten proces obejmie także nowe funkcjonalności” - mówił podczas XX konferencji Gazterm Krystian Liszka, przedstawiciel Gaz-Systemu.

Dyrektor oddziału Gaz-Systemu w Tarnowie dodał, że wyjątkowo perspektywicznie, w kontekście ekonomizacji funkcjonowania świnoujskiego terminala, jawią się plany związane np. z bunkrowaniem statków, czy wykorzystywaniem LNG do zasilania transportu drogowego. 

W opinii Krystiana Liszki skroplony gaz ziemny może pomóc również w dostarczeniu surowca tam, gdzie dotychczas było to trudne, albo wręcz niemożliwe z powodu np. utrudnień terenowych: „Dla Polski niezwykle ważna jest gazyfikacja tzw. białych plam dzięki LNG” - podkreślał.

Odnosząc się do pytań o ewentualną konkurencję z litewską jednostką FSRU, dyrektor z Gaz-Systemu zauważył, że za wykorzystywaniem polskiej infrastruktury przemawia m.in. skala: „Nasz terminal jest duży w porównaniu do litewskiego - to ogromny atut. Co więcej - to jedyna tak rozbudowana infrastruktura w tej części kontynentu”.

Zobacz także: Amerykański gaz dotrze do Polski między 4 a 6 czerwca [NEWS]

Zobacz także: Woźniak: Open Season na Baltic Pipe w tym miesiącu

Reklama

Komentarze

    Reklama