Reklama

Elektroenergetyka

Fortum wbuduje nową elektrociepłownię w Zabrzu

Koncern energetyczny Fortum zamierza wkrótce rozpocząć prace przy budowie nowej elektrociepłowni w Zabrzu. W kwietniu spółka podpisała z firmą Budimex list intencyjny, który ma prowadzić do zawarcia właściwej umowy na roboty budowlane o wartości kilkudziesięciu mln zł.

„Już wkrótce przejdziemy z etapu planowania i projektowania nowej elektrociepłowni do jej właściwej budowy. Nowy zakład zapewni wysoką efektywność produkcji i nie tylko pozytywnie wpłynie na jakość powietrza w regionie, ale również zagwarantuje mieszkańcom dostęp do konkurencyjnego cenowo ciepła sieciowego” - wskazał cytowany w komunikacie prasowym manager ds. rozwoju elektrociepłowni Fortum Adam Kampa.

Według wcześniejszych informacji, budowa nowej elektrociepłowni dla Bytomia i Zabrza to największy projekt inwestycyjny Fortum na Śląsku. Elektrociepłownia od 2018 r. ma zaopatrywać w ciepło sieciowe blisko 70 tys. gospodarstw domowych w obu miastach.

W ramach przyszłej umowy z wykonawcą, Budimex będzie miał za zadanie m.in. przygotowanie fundamentu pod budynek kotła, łącznie z żelbetową konstrukcją głównej klatki schodowej, czyli tak zwanego pylonu, oraz realizację prac fundamentowych pod główną galerię podawania paliwa. Będzie również odpowiedzialny za roboty budowlane pod instalację oczyszczania spalin, a także wybudowanie budynku maszynowni i budynku elektrycznego z nastawnią elektrociepłowni. 

Spółka Fortum Silesia, powstała z połączenia sprywatyzowanych w 2011 r. elektrociepłowni w Zabrzu i Bytomiu, jest podstawowym wytwórcą ciepła dla Bytomia, Zabrza i Rudy Śląskiej, zamieszkiwanych przez ponad pół miliona osób.

W zakończonym właśnie sezonie grzewczym Fortum wyprodukowało w Elektrociepłowni Zabrze prawie 920 tys. gigadżuli ciepła. Firma przeprowadziła także prace modernizacyjne w zakładzie za ok. 6,5 mln zł i na początku tego roku oddała do użytku nowy kocioł za ok. 36 mln zł; stary zabrzański zakład jest modernizowany mimo planu budowy nowej elektrociepłowni. 

„Jesienią, ze względu na regulacje środowiskowe, wyłączyliśmy dwa wysłużone kotły działające od lat 50. ubiegłego wieku. W ich miejsce wybudowaliśmy nowy kocioł WR-40, który już zasila miejską sieć ciepłowniczą” – poinformował kierownik elektrociepłowni w Zabrzu i Bytomiu Andrzej Bąk.

W tym roku na dalsze modernizacje w Elektrociepłowni Zabrze Fortum planuje wydać ok. 5,5 mln zł, m.in. na budowę nowego przyłączenia bocznicy kolejowej, a także modernizację podturbinowego wymiennika ciepła. Dzięki temu zwiększy się bezpieczeństwo dostaw paliwa do zakładu, a także pewność dostaw ciepła. 

Fortum w Polsce, poza działalnością na Górnym Śląsku, ma także wybudowaną w 2010 r. elektrociepłownię w Częstochowie oraz 180 km sieci ciepłowniczej w tym mieście, a ponadto prowadzi działalność poprzez oddziały w Świebodzicach i Wrocławiu; koncern jest też obecny w Płocku. 8 kwietnia tego roku Fortum osiągnęło 100 proc. akcji grupy Duon, działającej na rynku sprzedaży gazu i energii elektrycznej, notowanej na warszawskiej giełdzie.

W Częstochowie w zakończonym sezonie grzewczym Fortum dostarczyło ponad 1,4 mln gigadżuli ciepła. Firma zainwestowała w mieście blisko 5 mln zł m.in. w prace modernizacyjne(3 mln zł) oraz podłączenia 15 nowych obiektów do sieci ciepłowniczej (prawie 2 mln zł). 

W tym roku spółka zamierza wydać w Częstochowie ok. 11 mln zł, z czego prawie 3,8 mln zł na dalsze modernizacje źródeł ciepła, ok. 3 mln zł na rozbudowę sieci ciepłowniczej oraz dalsze 2,3 mln zł na jej modernizację. Kolejne 1,9 mln zł ma kosztować zaawansowany system monitoringu i sterowania węzłami cieplnymi, który umożliwi poprawę efektywności przesyłu i dystrybucji ciepła. (PAP)

Zobacz także: Akty dywersji uderzają w Szwecję. "Nie tylko rosyjskie bombowce"

Zobacz także: Tauron usprawnia proces dystrybucji energii elektrycznej

PAP - mini

Komentarze