Projekt AMIplus Smart City Wrocław to największe tego typu jednorazowe wdrożenie systemu inteligentnego opomiarowania na terenie tak dużego miasta jak Wrocław.
"Celem projektu jest dostarczenie klientom narzędzia do skutecznego monitorowania zużycia energii elektrycznej, a dla nas, jako spółki energetycznej, to kolejny krok do usprawnienia procesu dystrybucji energii elektrycznej, czyli miedzy innymi do szybszego lokalizowania i usuwania awarii, a tym samym do ograniczenia przerw w zasilaniu naszych klientów" - mówi Robert Zasina, prezes TAURON Dystrybucja.
Liczniki instalowane przez TAURON są gotowe na współpracę z rozwiązaniami automatyki domowej, coraz częściej stosowanymi we współczesnym budownictwie. Dodatkowo spółka oferuje swoim klientom możliwość dostępu do danych o zużyciu energii poprzez stronę internetową oraz telefon komórkowy. Jest to możliwe dzięki specjalnej platformie TAURON eLicznik.
"Około 130 tysięcy naszych klientów we Wrocławiu ma już dostęp do swoich danych mierzonych przez licznik poprzez aplikację, którą można bezpłatnie zainstalować na urządzeniach mobilnych lub komputerze. W ten sposób daliśmy klientowi narzędzie do sprawdzania zużycia energii elektrycznej w trybie dziennym, miesięcznym i rocznym" - tłumaczy Mariusz Jurczyk, kierownik projektu AMI w TAURON Dystrybucja.
Aplikacja daje także możliwość porównywanie zużycia energii elektrycznej w różnych okresach, analizę statystyczną, a także możliwość ustawienia alertów, które powiadomią nas o przekroczeniu ustawionej wartości zużycia energii elektrycznej.
TAURON Dystrybucja instaluje we Wrocławiu średnio w ciągu miesiąca około 17 tysięcy liczników. Postęp instalacji oraz harmonogram wymian można śledzić na stronie internetowej projektu.
Wymiana jest bezpłatna i nie powoduje zmian w warunkach aktualnej umowy o dostawę energii. Monterzy TAURON Dystrybucja dokonujący wymiany posiadają identyfikator z imieniem, nazwiskiem i specjalnym numerem. Dodatkowo dane montera można także sprawdzić dzwoniąc na infolinię 800 889 909.
Dla TAURON Dystrybucja jednym z kluczowych elementów projektu wymiany liczników jest bezpieczeństwo odczytywanych danych pomiarowych.
"To dane poufne, dlatego zostały zabezpieczone i zaszyfrowane w taki sam sposób, w jaki robią to banki czy operatorzy sieci komórkowych" - zapewnia Mariusz Jurczyk.
Montaż liczników we Wrocławiu zakończy się w lutym 2017 r. Instalacja inteligentnego oprogramowania to element zaleceń Unii Europejskiej oraz Urzędu Regulacji Energetyki.
Zobacz także: Pierwszy transport amerykańskiego LNG do Europy
Zobacz także: Sukces czy porażka szczytu klimatycznego w Paryżu?