Reklama

Elektromobilność

Ford wyprodukuje auta elektryczne w Chinach

Fot. ORPA
Fot. ORPA

Ford oraz chińska firma Anhui Zotye Automobile zamierzają współpracować w formule joint venture nad projektowaniem i produkcją aut elektrycznych. Samochody trafią do sprzedaży w Państwie Środka pod nową marką.

Chiny, walczące z katastrofalnym stanem powietrza w dużych miastach, wprowadziły agresywną politykę, która ma na celu szybki rozwój rynku pojazdów napędzanych prądem. Do 2025 r. EV mają stanowić co najmniej jedną piątą sprzedawanych tam samochodów.

Plany rozpoczęcia produkcji samochodów elektrycznych w Państwie Środka ogłosiły już wcześniej Tesla, Toyota, Daimler oraz General Motors, zaś Bosch zamierza wytwarzać tam systemy hamowania odzyskowego.

Zobacz także: Elektromobliność a polityka, czyli co tak naprawdę napędza elektroauta? [ANALIZA]

Ford przewiduje, że do 2025 r. roczna sprzedaż EV w Chinach osiągnie poziom 6 milionów sztuk, z czego 4 miliony będą stanowiły pojazdy w pełni elektryczne.

Zotye Auto, w oficjalnym komunikacie określone mianem „pioniera na chińskim rynku pojazdów elektrycznych”, to jedna z pierwszych firm, które rozpoczęły produkcję EV w Państwie Środka. Obecnie jest na tamtejszym rynku jednym z liderów sprzedaży niewielkich samochodów napędzanych prądem. W lipcu klienci nabyli 16,000 sztuk pojazdów Zoyte Auto, co oznacza wzrost o 56% w porównaniu z analogicznym okresem w 2016 r.

Ford poinformował, że na rozwój EV przeznaczył 4,5 miliarda dolarów. Amerykański koncern w ciągu pięciu kolejnych lat planuje wprowadzić na rynek 13 nowych, zelektryfikowanych modeli, w tym w pełni elektrycznego, małego SUVa, który trafi do sprzedaży w Azji, Ameryce Północnej i Europie.

Ponadto, do 2025 r. 70% samochodów oferowanych przez Forda w Chinach ma być dostępnych z napędem elektrycznym.

Niektóre prognozy zakładają, że do 2020 r. ponad połowa modeli EV na świecie będzie produkowana właśnie w Państwie Środka.

Zobacz także: Umarł Diesel, niech żyje elektromobilność? [KOMENTARZ]

kn/ORPA

Reklama

Komentarze

    Reklama