Górnictwo
Fitch podtrzymał rating Enei
Fitch Ratings podtrzymał długoterminowe ratingi w walucie krajowej i zagranicznej na poziomie „BBB” oraz długoterminowy rating krajowy na poziomie „A (pol)”. Perspektywa ratingów jest stabilna.
Jak uzasadnia agencja, potwierdzenie ratingów wynika z przewidywanego utrzymania się wskaźników kredytowych Enei w przedziale określonym dla aktualnego poziomu ratingów. Warto odnotować, że prognozy Fitch zostały podtrzymane pomimo przejęcia przez poznański koncern pakietu 64,57% akcji LW Bogdanka (za 1,48 mld zł) oraz spadku średniego ważonego kosztu kapitału (WACC) w segmencie dystrybucji energii elektrycznej od 2016 roku, który pogorszy wyniki Spółki.
Ratingi kredytowe agencji Fitch Ratings wyrażają opinię na temat względnej zdolności danego podmiotu do wykonania swoich zobowiązań finansowych, w tym wypłaty odsetek, dywidend uprzywilejowanych, spłaty kapitału, zaspokojenia roszczeń ubezpieczeniowych oraz wykonania zobowiązań wobec kontrahentów.
Zgodnie z obecną konwencją terminy „poziom inwestycyjny” oraz „poziom spekulacyjny” stosowane są do określenia kategorii „AAA” do „BBB” (poziom inwestycyjny) oraz „BB” do „D” (poziom spekulacyjny). Ratingi z „poziomu inwestycyjnego” wskazują na stosunkowo małe bądź średnie ryzyko kredytowe, zaś ratingi z „poziomu spekulacyjnego” sygnalizują, że poziom ryzyka jest wyższy, lub że nastąpiła już niewypłacalność.
Nadając oraz aktualizując swoje ratingi, agencja Fitch polega na informacjach uzyskiwanych od emitentów i gwarantów oraz od innych źródeł uznanych za wiarygodne. Uzyskane informacje są przez agencję analizowane zgodnie ze stosowaną metodologią ratingową i podlegają należytej weryfikacji na postawie źródeł niezależnych, o ile źródła takie są dostępne dla danego instrumentu i w danej jurysdykcji.
Zobacz także: Prezes Taurona za konsolidacją elektroenergetyki
Zobacz także: Enea kupiła akcje Bogdanki za 1,48 mld zł