IP3 Corporation i G. Mosbacher będą doradzać ZE PAK przy atomie

7 września 2021, 12:03
Elektrownia-Pątnów-ZE-PAK
Fot. ZE PAK/ Elektrownia Pątnow
Energetyka24
Energetyka24

Amerykańska firma IP3 została głównym doradcą Zespołu Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin przy opracowaniu planu wdrożenia energetyki jądrowej. Do zarządu IP3 trafiła była ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher - poinformował w poniedziałek ZE PAK.

Jak podkreśliła spółka, ZE PAK angażuje się obecnie w różne inicjatywy związane z technologiami jądrowymi, które mogą zapewnić Polsce czystą i tanią energię. Planowane jest również wykorzystanie atomu do produkcji wodoru, który może mieć zastosowanie w różnych sektorach gospodarki. W ubiegłym tygodniu ZE PAK wspólnie z chemicznym koncernem Synthos ogłosiły zamiar budowy w Pątnowie elektrowni z reaktorami BWRX-300 według projektu GE Hitachi Nuclear Energy (GEH).

Jak podał ZE PAK, strony umowy z ZE PAK będą wspólnie pracować nad przygotowaniem Planu Wdrożeniowego i Finansowego. W ramach planu, zostanie wypracowane najlepsze dostępne połączenie technologii, komponentów i usług potrzebnych do opracowania i wdrożenia rozwiązań jądrowych.

Współpraca będzie m.in. polegała na wypracowaniu i uzyskaniu zgód odpowiednich władz i urzędów, w tym amerykańskich i polskich, a także innych międzynarodowych, które mogą być niezbędne dla realizacji projektu. Może obejmować również pozyskanie akceptacji ze strony organów nadzorczych i regulacyjnych w poszczególnych krajach, które będą dostawcami danych technologii.

Założyciel i prezes IP3 Michael Hewitt ocenił, że energia jądrowa będzie odgrywała kluczową rolę w światowej strukturze produkcji energii elektrycznej. „Chcemy, aby państwa wysoko uprzemysłowione mogły wykorzystać istniejące technologie i skutecznie zrealizować cele klimatyczne wyznaczone na 2040 r.” – podkreślił Hewitt. Jego zdaniem, plan ten, realizowany przez m.in. przez sektor prywatny, pozwoli Polsce wejść z sukcesem na ten wymagający rynek i przygotować się do przejścia na technologie wodorowe i jądrowe

Projektami IP3 w Polsce będzie zajmować się była ambasador USA w Warszawie Georgette Mosbacher.

“Technologie jądrowe są kluczowym elementem, który może zapewnić Polsce i pozostałym krajom grupy Trójmorza wystarczającą ilość czystej energii. Długoterminowe bezpieczeństwo energetyczne Polski wymaga obecności w tym obszarze również sektora prywatnego, jak i planu wspierania innowacyjności w zakresie systemów jądrowych” - powiedziała Mosbacher.

Reklama
Reklama

Większościowym udziałowcem ZE PAK jest Zygmunt Solorz. Jego zdaniem „projekty atomowe, niezależnie czy planowane w Polsce czy zagranicą, muszą mierzyć się ze skomplikowaną materią regulacyjną i uwarunkowaniami politycznymi”. Było to powodem zwrócenia się do IP3.

„Liczymy, że pomoże nam wypracować właściwe decyzje w obszarach, w których nie mamy doświadczenia. Cieszę się, że ZE PAK będzie współpracował z IP3 oraz że nasz projekt będzie wspierała pani ambasador Georgette Mosbacher” - powiedział Solorz.

Jak z kolei przypomniał prezes ZE PAK Piotr Woźny, spółka w zeszłym roku ogłosiła wyjście z produkcji energii elektrycznej z węgla do 2030 r. ZE PAK eksploatuje m.in. odkrywki i elektrownie na węgiel brunatny we wschodniej Wielkopolsce.

„Jest to najbardziej ambitna i najbardziej konkretna z deklaracji dekarbonizacyjnych złożonych przez polskie koncerny energetyczne. ZE PAK rozwija już obecnie projekty związane z produkcją czystej i zielonej energii, takie jak gospodarka wodorowa, farmy wiatrowe czy ukończona niedawno największa farma słoneczna w Polsce” – podkreślił Woźny. 

PAP - mini

Energetyka24
Energetyka24
KomentarzeLiczba komentarzy: 4
EINSTEIN III
czwartek, 9 września 2021, 16:02

Szybciej wyjedzie, jak powróciła do Polski. Nie ma prawa powstać choćby jedna instalacja z reaktorami BWRX-300, bo jest niekonkurencyjna cenowo. Natomiast musi budzić zdumienie postawa Georgette Mosbacher, która zetknęła się z przekazaną Jej krajowi propozycją zmodernizowania sektora energii, w oparciu o technologię, w której będzie zmodernizowana polska energetyka zawodowa.

KNP
wtorek, 7 września 2021, 20:46

Panie Solorz ktoś pana oszukał- pani Żorżeta nie jest ambasadorem.

Sceptyk
wtorek, 7 września 2021, 18:48

Zobaczymy jak ładnie i z gracją USA znów nas wykiwa. Za pare lat zarzucąnam brak demokracji i zabronią sprzedawać nam nawet cywilnej technologii atomowej. Ostrożnie z tymi Amerykanami bo zrównać się przejedziemy jak na ns2 .

Rataj
wtorek, 7 września 2021, 14:44

Ależ to są synektury...na nasz koszt.

Tweets Energetyka24