Portal o energetyce
Federalna Agencja Lotnictwa certyfikowała pierwsze UAV do użycia komercyjnego
Ograniczony certyfikat Federalnej Agencji Lotnictwa (FAA) otrzymały dwa typy bezpilotowych pojazdów latających (UAV): Insitu Scan Eagle oraz AeroVironment Puma AE. Maszyny zostały dopuszczone do użytku komercyjnego, jako pojazdy obserwacyjno- patrolowe.
Jak zaznacza Paul McDuffee, przedstawiciel firmy Insitu, wnioski certyfikacyjne złożono w styczniu a cały proces przebiegał „zadziwiająco szybko”. Jego zdaniem: "trzeba przyznać FAA, że była bardzo chętna do współpracy z producentami w kwestii dostosowania przepisów opracowanych dla pojazdów załogowych do zastosowania dla bezzałogowych.”
Czytaj także: Bezzałogowe miliardy dolarów
Obie certyfikowane maszyny zostały wybrane do tego programu pilotującego certyfikację UAV w USA. Insitu Scan Eagle to ważący 20kg pojazd z napędzany silnikiem tłokowym, natomiast znacznie lżejsza, 10 kilogramowa Puma AE firmy AeroVironment jest napędzana silnikiem elektrycznym.
Obie certyfikowane maszyny są komercyjnymi wariantami pojazdów używanych przez siły zbrojne i inne służby państwowe. Jednym z istotnych warunków było więc otrzymanie aprobaty Departamentu Obrony w kwestii konfiguracji, która może być użyta w cywilnej służbie.
Zobacz również: Amerykańskie bojowe drony z certyfikatem bezpieczeństwa w Europie?
Wspomniane samoloty bezzałogowe otrzymały ścisłe ograniczenie co do rejonu zastosowania, zgodnie z FAA Modernization and Reform Act of 2012 Mogą one operować tylko nad terenami arktycznymi. W tej sytuacji maszyny mają szanse sprawdzić się w ruchu powietrznym o bardzo ograniczonej skali. Jest to pierwszy krok do szerszego zastosowania UAV w cywilnej przestrzeni powietrznej.
(JS)