Fatalna jakość powietrza w Warszawie. Władze zalecają mieszkańcom pozostanie w domach

18 stycznia 2021, 12:12
industry-1761801_1920
Fot. Pixabay
Energetyka24
Energetyka24

DOTYCZY:


W Warszawie obowiązuje II stopień ostrzeżeń przeciwsmogowych (kolor pomarańczowy). Oznacza to, że w powietrzu jest wysokie stężenie szkodliwych pyłów zawieszonych. Mieszkańcom stolicy zaleca się unikanie wychodzenia na zewnątrz.

Jak przekazał stołeczny ratusz, o ile warunki meteorologiczne nie ulegną zmianie, dobowe stężenie pyłu PM10 może przekroczyć warszawski poziom alarmowania, czyli 100 ug/m3.

W związku z tym władze miejskie apelują o pozostanie w domach, jeśli to możliwe, zaprzestanie palenia w kominkach, informowanie Straży Miejskiej o podejrzeniu spalania odpadów oraz ograniczenie korzystania z transportu. Zaleca się także unikanie wietrzenia pomieszczeń oraz zrezygnowanie z aktywności fizycznej na dworze. O zachowanie ostrożności szczególnie się prosi kobiety w ciąży, rodziny z małymi dziećmi, osoby starsze i chore.

Aktualna jakość powietrza prezentowana jest w Warszawskim Indeksie Powietrza na stronie wip.um.warszawa.pl oraz platformie Warszawa 19115.

Energetyka24
Energetyka24
KomentarzeLiczba komentarzy: 1
Niuniu
wtorek, 19 stycznia 2021, 14:15

Tylko proszę znów nie piać, że to przez "kopciuchy" i kominki. Warszawa to w 90% zabudowa wielorodzinna ogrzewana z sieci ciepłowniczej. Nikt poza obrzeżami Stolicy nie ma własnych pieców. Kominki też w zabudowie wielorodzinnej praktycznie nie występują. Należy zauważyć, że transport prywatny wobec ogra niczeń spowodowanych pandemią też wyraźnie się zmniejszył. Na warszawskich ulicach praktycznie nie ma korków a ruch samochodów osobowych jest minimalny. Należy chyba powtórnie się zastanowić co jest źródłem tak dużych zanieczyszczeń powietrza w Warszawie. Postawię hipotezę, że może jednak dwie największe warszawskie elektrociepłownie opalane węglem.

Tweets Energetyka24