Exxon Mobil ukarany za współpracę z Rosjanami. Koncern odpiera zarzuty

21 lipca 2017, 17:42
Fot. Mike Mozart / Flickr.com

Exxon Mobil pozwał rząd USA za w opinii spółki „bezprawne” i „niewspółmierne” nałożenie kary wysokości 2 milionów dolarów.  Grzywnę wyznaczył Departament Skarbu za naruszenie przez koncern zakazu współpracy z rosyjskimi przedsiębiorstwami objętymi sankcjami. 

Departament Skarbu USA zdecydował o nałożeniu na Exxon Mobil kary za „lekkomyślne zlekceważenie” obowiązujących sankcji nałożonych przez Stany Zjednoczone na Federację Rosyjską w związku z okupacją Półwyspu Krymskiego i działaniami na wschodzie Ukrainy. Sprawa dotyczy współpracy amerykańskiego koncernu z Rosnieftem zawiązana zaledwie kilka tygodni po wejściu w życie restrykcji. Ówczesnym prezesem Exxonu był obecny sekretarz stanu USA Rex Tillerson.

W uzasadnieniu nałożenia grzywny Biuro Kontroli Zagranicznych Aktywów (OFAC) Departamentu Skarbu USA poinformowało, że między 14 a 23 maja 2014 roku wysokiej rangi menedżerowie Exxon Mobil podpisali osiem dokumentów z Igorem Sieczynem, szefem państwowego rosyjskiego koncernu naftowego Rosnieft. Podpisanie umów o współpracy dokonało się pomimo umieszczenia w kwietnia 2014 roku Sieczyna „na czarnej liście” osób objętych amerykańskimi sankcjami.

Zobacz także: Exxon Mobil wznowi współpracę z Rosją?

Exxon odpiera zarzuty twierdząc, że kara jest „fundamentalnie niesprawiedliwa”, ponieważ sankcje dotyczyły jedynie osobistych aktywów Sieczyna, co wskazywało oświadczenie ws. warunków sankcji opublikowane przez administrację Baracka Obamy. W interpretacji Exxonu sankcje nie dotyczyły przedsiębiorstw nie będących osobistymi aktywami obłożonych sankcjami osób i dlatego nie dotyczyły one spółki Rosnieft.

 

Energetyka24
Energetyka24
KomentarzeLiczba komentarzy: 1
ubawiony
piątek, 21 lipca 2017, 21:37

Amerykańskie sankcje są głupie i Amerykanie sami sobie strzelają w stopę: http://thehill.com/blogs/pundits-blog/energy-environment/340541-how-russian-sanctions-could-cost-us-energy-dominance

Tweets Energetyka24