Reklama

Raporty ESG do korekty. UKNF chce odciążyć przedsiębiorców

Autor. elements.envato.com/@Tirachard

Urząd Komisji Nadzoru Finansowego i Ministerstwo Finansów proponują uproszczenia dla MŚP. Mniej obowiązków raportowych, szczególnie w obszarze ESG, to główny cel dokumentu deregulacyjnego, który ma zmniejszyć biurokrację, ograniczyć koszty operacyjne i wzmocnić konkurencyjność sektora finansowego.

Ograniczenie nadmiarowego raportowania dla MŚP z sektora finansowego to główne założenie propozycji Zespołu ds. Simplification UKNF, opublikowanych w poniedziałek. Jak podkreślono, zmiany mają ograniczyć biurokrację i zwiększyć konkurencyjność polskiego rynku finansowego.

YouTube cover video

UKNF postuluje m.in. zniesienie obowiązku podwójnego raportowania do Narodowego Banku Polskiego i KNF, a także podwyższenie progu obowiązku raportowania krótkich pozycji do poziomu 0,2 proc. wyemitowanego kapitału, po pandemicznej obniżce do 0,1 proc. która obowiązuje obecnie.

Reklama

Mniej raportów ESG

Dokument zakłada też zmniejszenie raportowania związanego z ESG, tj. wpływu firm na klimat i zrównoważony rozwój. UKNF zaproponował tym kontekście np. zmniejszenie liczby sprawozdań wysyłanych przez instytucje kredytowe, ws. wynagrodzeń pracowników w podziałem ze względu na płeć.

Inna propozycja dotyczy rezygnacji z wymogu ujawniania emisji gazów cieplarniach z zakresu 3. dla wszystkich podmiotów, które zostały do tego zobowiązane na lata 2025 i 2026 roku. Zakres 3. obejmuje emisje powstające pośrednio, np. podczas transportu produktów czy przemieszczania się pracowników podczas podróży służbowych. Jak wskazywali eksperci, są one najtrudniejsze do zliczenia, ponieważ firmy nie kontrolują swoich łańcuchów dostaw bezpośrednio (choć mogą wybierać partnerów biznesowych), a muszą zbierać dane od dostawców i kontrahentów na ten temat.

UKNF wskazał, że jednostki z sektora MŚP powinny być zwolnione z obowiązku raportowania w zakresie 3., a miałyby raportować jedynie emisje własne (zakres 1.) oraz emisje pośrednie (zakres 2.).

Urząd zaproponował, żeby obowiązki raportowania związane z równoważonym rozwojem (ESRS) nie obejmowały spółek w upadłości lub w likwidacji. „Wymóg ten jest nieuzasadniony, ponieważ spółki te nie kontynuują działalności, a ich priorytetem jest wygaszenie operacji i zabezpieczenie wierzytelności” - oceniono. Według UKNF można także uprościć raportowanie związane z sekurytyzacją, czyli procesem, w którym kredytodawca (np. bank) przekształca posiadane wierzytelności (np. kredyty hipoteczne) w papiery wartościowe przeznaczone do sprzedaży.

Czytaj też

W tym kontekście UKNF zaproponował m.in. zmniejszenie ilości raportowanych informacji, poprzez rezygnację z tych nadmiarowych lub niepotrzebnych, co - jak zaznaczono - ma zmniejszyć koszty operacyjne. Wskazano również na potrzebę przeglądu i ewentualnego obniżenie wymogów kapitałowych dla banków i zakładów ubezpieczeń inwestujących w sekurytyzacje.

Jak zaznaczono, dokument powstał we współpracy z Ministerstwem Finansów (MF) i ma na celu harmonizację oraz uproszczenie przepisów na poziomie unijnym.

Reklama
Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama