Szef MSZ Niemiec: w sprawie Nord Stream 2 osiągnęliśmy istotny postęp

21 czerwca 2021, 12:27
heiko maas flickr
Fot. Flickr
Energetyka24
Energetyka24

Minister spraw zagranicznych Niemiec Heiko Maas powiedział w wywiadzie dla poniedziałkowego dziennika "Die Welt", że w sprawie budowy gazociągu Nord Stream 2 w kontekście stosunków Niemiec z USA "osiągnięto istotny postęp", a celem jest "znalezienie rozwiązań do sierpnia".

Maas zauważa, że niemieckie firmy i osoby fizyczne nie są już objęte amerykańskimi sankcjami. "Obecnie prowadzone są dalsze rozmowy i postawiliśmy sobie za cel znalezienie rozwiązań do sierpnia. Niemiecka delegacja była właśnie w Waszyngtonie" - dodał szef dyplomacji.

Nord Stream 2 stał się poważnym obciążeniem dla stosunków między Niemcami a USA. Nawet administracja prezydenta Joe Bidena postrzega gazociąg łączący po dnie Bałtyku Rosję z Niemcami jako broń gospodarczą Kremla, która służy doprowadzeniu Europy do większej zależności energetycznej i osłabieniu strategicznej pozycji Ukrainy.

W maju administracja Bidena odstąpiła jednak od sankcji wobec firmy nadzorującej budowę gazociągu, Nord Stream 2 AG, powołując się na interes kraju. Następnie do Waszyngtonu udała się delegacja niemieckiego rządu w celu dalszych rozmów na ten temat.

Reklama
Reklama

Rosja oczekuje, że do końca roku zakończy się budowa NS2. Budowie sprzeciwiają się m.in. Polska, Ukraina i państwa bałtyckie podkreślając, że ukończenie projektu zwiększy zależność Europy od importu gazu z Rosji i rozszerzy polityczne wpływy Kremla.

PAP - mini

Energetyka24
Energetyka24
KomentarzeLiczba komentarzy: 7
Niuniu
poniedziałek, 21 czerwca 2021, 15:24

Czyli w sierpniu NS2 ma zacząć pracę.

Kiks
poniedziałek, 21 czerwca 2021, 23:12

Każdy czyta to co chce, bo ja przeczytałem, że USA nadal grozi, a Niemcy nie przedstawili satysfakcjonującego USA rozwiązania, a mydlenie oczu nie udało się.

Komentator
wtorek, 22 czerwca 2021, 09:16

Słuszna uwaga, USA nadal grożą i tyle. Myślisz że USA pójdą na wojnę gospodarczą z Niemcami? Co to jest "satysfakcjonujące rozwiązanie"? Sprawa właśnie zmierza do "satysfakcjonującego" finału, satysfakcjonującego dla zaangażowanych stron, a brakiem satysfakcji planktonu nikt się nie przejmuje. Reszta to mydlenie oczu o tym jak to wszechwładne USA mają coś w tej sprawie do gadania i tutaj wniosek jak najbardziej słuszny, nie udało się.

HeHe
wtorek, 22 czerwca 2021, 00:42

Niech USA bardziej grozi. Z pewnością "pomoże" tym kontaktom transatlantyckim a Niemcy oraz reszta Europy i tak nie dadzą sobie zamydlić oczu i zrobią to co uważają za korzystne.

gonić pastuchów
wtorek, 22 czerwca 2021, 00:38

To czytaj se tak dalej.

poniedziałek, 21 czerwca 2021, 22:44

Nie możesz się doczekać?

Pan Ferdek
poniedziałek, 21 czerwca 2021, 18:15

Na to wygląda.

Tweets Energetyka24