Gaz
Energinet: Połączenie Baltic Pipe będzie konkurencyjne
Powstanie połączenia Baltic Pipe ma istotne znaczenie dla procesów dywersyfikacyjnych realizowanych w tej części Europy - mówił Jeppe Done, Gas Market Director w duńskim Energinet. W jego opinii priorytetem dla wszystkich powinno być sprawienie, aby projekt był ekonomiczny oraz konkurencyjny.
„Dostrzegamy perspektywy rozwoju i możliwości tworzenia bardziej zintegrowanego rynku między państwami bałtyckimi. Brakującym ogniwem jest tutaj projekt Baltic Pipe” - podkreslił na wstępie Jeppe Done. „Realną dywersyfikację można zrealizować tylko wtedy, kiedy zbudujemy gazociąg między Polską i Danią, a następnie w kierunku złóż na Morzu Północnym” - kontynuował.
Przedstawiciel duńskiego operatora odniósł się również do obaw o rentowność magistrali: „Naszym koszmarem, jeśli chodzi o Baltic Pipe, jest zbudowanie ogromnej infrastruktury, która nie będzie wykorzystywana - kluczową dla nas kwestią jest więc konkurencyjność. Koszty przesyłu muszą być konkurencyjne z innymi kierunkami i trasami. W przyszłości, to rynek podpowie nam, jak to zrobić i zrealizować” - mówił Jeppe Done.
W opinii Duńczyka ważną rolę dla regionu odgrywa polski gazoport: „”Terminal w Świnoujściu pozwala na spojrzenie regionalne” - zaznaczył.
Zobacz także: Ceny gazu dla Polski zbliżone do zachodnioeuropejskich? "To możliwe"
Zobacz także: Gaz dla Strachocina dzięki polsko-słowackiemu interkonektorowi