Reklama

Portal o energetyce

Energia z wiatru zasili browary

Fot. Pixabay
Fot. Pixabay

innogy Renewables Polska i Kompania Piwowarska podpisały 10-letnią umowę na sprzedaż energii z farmy wiatrowej Nowy Staw. Długoterminowy kontrakt umożliwi rozbudowę mocy tej farmy o kolejne 11 MW, do 84 MW. Dzięki temu od 2021 r. wszystkie browary Kompanii Piwowarskiej tj. Tyskie Browary Książęce w Tychach, Browar Dojlidy w Białymstoku i Lech Browary Wielkopolskie w Poznaniu będą w 100 proc. zasilane energią z wiatru.

- To prawdziwy przełom na polskim rynku odnawialnych źródeł energii. Korporacyjna umowa sprzedaży energii zawarta między innogy Renewables Polska i Kompanią Piwowarską, należącą do Asahi Breweries Europe Group jest w naszym kraju pierwszą tego typu umową, która bez wsparcia umożliwi sfinansowanie rozbudowy działającego parku wiatrowego o kilka turbin. To krok w kierunku uniezależniania się energetyki wiatrowej od subsydiów państwowych – zauważa Janusz Gajowiecki, prezes Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej (PSEW). 

Z rynku płyną sygnały o innych podmiotach zainteresowanych tą formułą zabezpieczenia dostaw energii. Wśród nich jest np. Grupa Boryszew, Mercedes, Procter & Gamble czy Carlsberg.

Jak tłumaczy prezes PSEW wieloletnia umowa na zakup energii z odnawialnych źródeł bezpośrednio od producenta może stanowić dla odbiorców przemysłowych, zwłaszcza o dużym zużyciu energii, gwarancję zabezpieczenia dostaw w korzystnej cenie i uniezależnienia się od wahań rynkowych. Ma to szczególne w Polsce, gdzie hurtowe ceny energii będą ciągle pod presją zdominowanego przez węgiel miksu energetycznego i rosnących cen uprawnień do emisji CO2.

innogy Polska też reklamuje ofertę na zawarcie tzw. PPA wskazując na gwarancję stabilnej ceny, zabezpieczenie kosztów działalności, ale też redukcję tzw. śladu węglowego. Ten aspekt nabiera coraz większego znaczenia dla producentów, którzy deklarują powadzenie biznesu w sposób zrównoważony dla środowiska. 

Kompania Piwowarska dzięki umowie zawartej z farmą Nowy Staw ograniczy emisję CO2 o 66 proc. wobec 2019 r., co odpowiada emisji unikniętej rzez 7,5 tys. hektarów lasów. Planuje się, że farma innogy Renewables - Nowy Staw od 2021 roku pokryje 100 proc. zapotrzebowania polskich browarów Kompanii Piwowarskiej na energię elektryczną. Osiągnięcie tego celu umożliwi rozbudowa istniejącej farmy wiatrowej o dodatkowe ok. 11 MW. Od tego momentu, Nowy Staw będzie dostarczał do trzech polskich browarów do 80 GWh rocznie. 

Przemysł w Polsce już sięga powoli po możliwość optymalizacji kosztów energii poprzez jej bezpośredni zakup od producenta. Jednak w ramach dotychczas zawartych na naszym rynku umów zasilano zakłady przemysłowe energią wytworzoną w już działających farmach wiatrowych.

Umowy takie zawarły farma wiatrowa EWG Taczalin z Grupy VSB z fabryką Mercedes Benz Manufacturing Poland, PGE Obrót z koncernem PepsiCo, a także producent energooszczędnych świetlówek – firma Signify z farmą wiatrową Kisielice należącą do Green Investement Group. 

Umowy typu corporate PPA mają szansę istotnie wesprzeć rozwój nowych instalacji OZE, w tym wiatrowych i słonecznych. Warunkiem zniesienie barier prawnych, w tym m.in. zasady minimalnej odległości (tzw. 10H) i uzyskanie gwarancji bankowych.

- Zawieranie korporacyjnych umów sprzedaży energii z OZE to od dawna gorący temat na rynkach zagranicznych. W całej Europie dotychczas zakontraktowano energię z instalacji o skumulowanej mocy 7 GW. W rekordowym 2018 roku było to aż 2,5 GW instalacji OZE, z czego 1,5 GW z farm wiatrowych – dodaje Gajowiecki. (PSEW) 

Reklama

Komentarze

    Reklama