Reklama

OZE

Energa rozpoczyna modernizację Elektrowni Wodnej Krzynia

Fot. Pixabay
Fot. Pixabay

W Grupie Energa rozpoczyna się proces kompleksowej modernizacji kolejnej elektrowni wodnej. Zmodernizowany ma być obiekt hydrotechniczny w Krzyni, na Pomorzu. Ze względu na unikatową architekturę elektrowni, unowocześnienie części elektroenergetycznej będzie przeprowadzone z zachowaniem unikatowych walorów hali maszyn, a elementy wyłączone z eksploatacji mają stanowić ekspozycję muzealną.

Energa Wytwarzanie S.A. – spółka należąca do Grupy Energa – po remoncie elektrowni w Niedalinie, Brąswałdzie i Gałąźni Małej rozpoczyna modernizację elektrowni wodnej w Borowie oraz malowniczego obiektu zbiornikowego w Krzyni, w gminie Dębnica Kaszubska (woj. pomorskie).

Kompleksowa modernizacja części elektroenergetycznej Elektrowni Wodnej Krzynia obejmuje: budowę nowej rozdzielni SN 15 kV, nastawni, wraz z zabezpieczeniami linii wyprowadzenia mocy oraz generatorów, układów wzbudzenia statycznego, elektrohydraulicznych regulatorów turbin, układów napięcia gwarantowanego, systemów automatyki, wymiany instalacji wewnętrznych i zewnętrznych oraz niezbędnych prac budowlanych. Termin zakończenia prac planowany jest na IV kwartał 2017 roku.

Zobacz także: Minister Naimski: „Nie” dla energii z Białorusi

Ze względu na wiek i architekturę elektrowni, podjęcie decyzji o modernizacji elektrowni w Krzyni opierało się na warunku zachowania historycznego wyglądu hali maszyn. Dlatego podczas modernizacji nie zostaną zdemontowane żadne urządzenia i elementy wyłączone z eksploatacji. Stanowić one będą ekspozycję muzealną.

Nowe urządzenia związane z hydrozespołami zostaną tak wkomponowane, aby w jak najmniejszy sposób ingerować w wygląd hali maszyn, a pozostałe urządzenia będą zabudowane w nowych pomieszczeniach poza halą maszyn. Jest to założenie przyjęte podczas modernizacji większości obiektów historycznych w Energa Wytwarzanie. Efekty tak prowadzonych modernizacji można oglądać w innych tego typu obiektach należących do spółki.

Położoną na rzece Słupi, poniżej elektrowni Strzegomino, Elektrownię Wodną Krzynia wybudowano w latach 1925 - 1926. Jest to elektrownia zbiornikowa, pracująca w trybie przepływowym. Moc zainstalowana wynosi 0,92 MW, a spad mierzy 8 m. Zbiornik elektrowni osiąga powierzchnię 75 hektarów. Elektrownia wyposażona jest w dwa hydrozespoły z poziomymi turbinami Francisa - produkcji firmy Voith oraz dwoma klasycznymi generatorami synchronicznymi firmy Sachsenwerk. Hydrozespoły nie posiadają przekładni.

Ciekawostką jest, iż oba generatory zostały przezwojone ze zmianą napięcia znamionowego, bez zmian konstrukcyjnych. Obecnie posiadają znamionowe napięcie 15 kV i pracują bez transformatorów blokowych. W spółce Energa Wytwarzanie SA jest to jedyna elektrownia współpracująca z siecią dystrybucyjną 15 kV bez pośrednictwa transformatorów blokowych. Zabezpieczenia elektromechaniczne generatorów oraz wyposażenie pól rozdzielni SN 15 kV są w standardzie technicznym lat 80. XX wieku. Jedyną przeprowadzoną modernizacją, mającą na celu automatyzacje obiektu, była instalacja dwóch hydraulicznych czyszczarek krat na wlocie do elektrowni, wyróżniających ją spośród innych słupskich elektrowni.

Energa Wytwarzanie jako lider Segmentu Wytwarzania w Grupie Energa koordynuje działalność Grupy w ramach wytwarzania energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii (OZE), wytwarzania energii elektrycznej i cieplnej w konwencjonalnych źródłach wytwórczych, w tym kogeneracyjnych, świadczenia usług systemowych, przesyłu i dystrybucji ciepła. Grupa Energa zarządza największą w kraju przepływową elektrownią wodną we Włocławku, elektrownią szczytowo-pompową w Żydowie, 44 małymi elektrowniami wodnymi, 3 instalacjami biomasowymi, 5 farmami wiatrowymi oraz 2 elektrowniami fotowoltaicznymi, w tym największą w Polsce. W ramach Segmentu świadczone są również usługi modernizacyjno-serwisowe.

Reklama

Komentarze

    Reklama