Elektroenergetyka
Elektrownia Opole: Trwają przygotowania do próby wodnej kotła nr 5
Realizowane są dwa istotne etapy z punktu widzenia montażu i rozruchu nowych kotłów parowych na blokach nr 5 i 6. Najważniejszym z nich jest przygotowywanie kotła nr 5 do próby wodnej.
Pierwszy etap dotyczy kotła nr 6 i jest związany z zakończeniem spawania rur wieszakowych wężownic przegrzewaczy. On z kolei zwolni front robót dla wykonania skomplikowanej operacji tj. podniesienia 3200 ton stali do poziomu 115 m.
– Operacja taka polega na podniesieniu rusztu wewnętrznego wraz z częścią konwekcyjną kotła do wysokości 115 m, a następnie przykręceniu go do rusztu zewnętrznego, na którym zawieszony będzie kocioł. Do tej operacji jest używanych osiem wciągników hydraulicznych – każdy o udźwigu 600 ton. Umiejscowienie wężownic na docelowej pozycji umożliwi rozpoczęcie najbardziej pracochłonnego etapu. Będzie to proces spawania wężownic do komór przegrzewaczy w ilości około 40 tys. połączeń spawanych ze wszystkich 65 tys., które muszą być wykonane na części ciśnieniowej kotła – informuje Daniel Kopczyński, specjalista ds. inwestycji, koordynator branży kotłowej w PGE GiEK.
Drugim istotnym etapem na placu budowy jest próba wodna kotła nr 5.
– Obecnie zaawansowanie prac spawalniczych na kotle nr 5 jest na poziomie ponad 90 procent. Trwają ostatnie prace montażowe przed próbą ciśnieniową układu parowo-wodnego, która zaplanowana jest na pierwszy kwartał 2017 roku – dodaje Daniel Kopczyński.
Na początku grudnia 2016 roku zamknięto lej kotła na bloku nr 5. Na ukończeniu są także prace związane z połączeniem palników do ścian ekranowych oraz połączenia wężownic do komór przegrzewaczy. Po zakończeniu wszystkich prac montażowo-spawalniczych na części ciśnieniowej kotła, wykonawca przeprowadzi próbę wodną elementów ciśnieniowych przy ciśnieniach dochodzących nawet do 733 bar.
– Dokonano już wyboru firmy, która przeprowadzi próbę ciśnieniową kotła nr 5. Obecnie trwa uzgadnianie z wykonawcą dokumentacji i program organizacji robót dla tego zadania – dodaje Kopczyński.
Kotły parowe dla bloków nr 5 i 6 będą pracowały na parametrach nadkrytycznych. Podstawowe parametry kotłów to para świeża o ciśnieniu 25 MPa oraz temperaturze 603 °C. Wydajność parowa kotłów to 2455,2 ton pary na godzinę.
Zobacz także: ME zapowiada wsparcie innowacji: "W 2017 uruchomimy Clean Energy Hub"
Zobacz także: PKEE ostrzega: jeśli Polska nie wprowadzi rynku mocy, grozi nam blackout