• Partner główny
    Logo Orlen

Górnictwo

Elektrownia Adamów zakończyła pracę

Fot. www.zepak.com.pl
Fot. www.zepak.com.pl

Z początkiem roku wyłączona została należąca do ZE PAK Elektrownia Adamów. Była zawodową, konwencjonalną elektrownią cieplną o mocy zainstalowanej 600 MW; działała przez ponad 50 lat.

Wchodząca w skład Zespołu Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin SA Elektrownia Adamów, została oddana do eksploatacji w 1966 roku. Posiadała pięć bloków węglowych.

Niezależnie od produkcji energii elektrycznej, elektrownia zasilała miasto Turek w energię cieplną, oraz dostarczała parę do celów technologicznych dla pobliskich zakładów pracy. Po zakończeniu pracy przez elektrownię, energię cieplną do Turku dostarczy ciepłownia spółki GETEC.

Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Turku Beata Bartczak poinformowała we wtorek PAP, że w związku z zakończeniem pracy przez elektrownię, bez zatrudnienia znajdzie się do 150 osób.

"To nie jest duża skala - początkowo była mowa o zwolnieniach zarówno w elektrowni, jak i w kopalni Adamów. Ostateczna liczba osób, która rozstała się z pracodawcą na razie nie jest nam jeszcze znana” – powiedziała. Jak dodała, powiat ma niską stopę bezrobocia, sytuacja w elektrowni nie powinna więc negatywnie wpłynąć na lokalny rynek pracy.

Zobacz także: Odsiecz węglowa 2018: polskie kopalnie uratują niemiecką energetykę? [KOMENTARZ]

jw/PAP

Komentarze